10:46, 26 Aug 2019 r. 7 medali kajakarzy na MŚ

Siedem medali, w tym cztery w konkurencjach olimpijskich zdobyli kajakarze podczas zakończonych mistrzostw świata, które odbyły się w węgierskiej miejscowości Szeged. Reprezentanci Polski wywalczyli również pięć kwalifikacji olimpijskich.

Pod względem dorobku medalowego to najlepszy wynik polskich zawodników od mistrzostw świata w 2011 roku. Osiem lat temu biało-czerwoni zdobyli 2 złote, 2 srebrne i 3 brązowe medale, w tym rok  u wracają z sześcioma srebrnymi krążkami i dwoma brązowymi. W klasyfikacji medalowej Polska uplasowała się na 12. pozycji. Najlepsza była Białoruś (3-2-1) przed Ukrainą (3-0-1) i Australią (2-1-1).

Na podium w Szegedzie stawali:

- Marta Walczykiewicz (2. miejsce w K1 200 m)

- Justyna Iskrzycka (2. miejsce w K1 na 1000 m, konkurencja nieolimpijska)

- Karolina Naja, Anna Puławska (2. miejsce w K2 na 500 m)

- Piotr Mazur, Bartosz Grabowski (2. miejsce  w K2 na 200 m, konkurencja nieolimpijska)

- Tomasz Kaczor (2. miejsce w C1 na 1000 m)

- Michał Łubniewski, Arsen Śliwiński (2. miejsce w C2 na 200 m, konkurencja nieolimpijska)

- Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk, Helena Wiśniewska (3. miejsce w K4 na 500 m).

Olimpijskie kwalifikacje zdobyli: Karolina Naja i Anna Puławska (K2 na 500 metrów), Marta Walczykiewicz (K1 na 200 metrów), Michał Kudła i Mateusz Kamiński (C2 na 1000 metrów), Tomasza Kaczor (C1 na 1000 metrów) oraz Karolina Naja, Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk i Helena Wiśniewska (K4 na 500 metrów).

Blisko kwalifikacji jest Dorota Borowska (C1 na 200 metrów), która zajęła szóste miejsce. Z pięciu najlepszych zawodniczek Chilijka Maria Mailliard dostała się na igrzyska w dwójce, dzięki czemu może zwolnić miejsce dla Polski. Nie ma jednak jeszcze potwierdzenia tej informacji.

Na szczególne wyróżnienie za występ w Szegedzie zasługują Marta Walczykiewicz i Tomasz Kaczor (na zdjęciu). Walczykiewicz miała nieudany poprzedni sezon, a do tegorocznych mistrzostw przystąpiła ze świeżo zaleczoną kontuzją barku. Kaczora był natomiast bliski zakończenia kariera. W tym roku wrócił i w czerwcu zdobył złoto na igrzyskach europejskich w Mińsku. Wysoką formę potwierdził teraz w Szegedzie.

Warto podkreślić obecność wśród medalistów członków Team 100. Do programu należą: Anna Puławska, Katarzyna Kołodziejczyk, Helena Wiśniewska, Justyna Iskrzycka, Bartosz Grabowski, Arsen Śliwiński. Beneficjentami  Team 100 są również Dorota Borowska, Paweł Kaczmarek (9. Miejsce w K-1 200 m) i Sylwia Szczerbińska (12. miejsce w C-2 na 500 m wspólnie z Julią Walczak).