13:12, 07 maj Cztery medale zapaśników na ME

Srebro - Roksany Zasiny i Magomedmurada Gadżijewa, brąz – Roberta Barana i Katarzyny Krawczyk to dorobek polskich reprezentantów na mistrzostw Europy, które odbyły się w rosyjskim Kaspijsku.

- To był bardzo udany występ polskiej reprezentacji. W stylu wolnym przez wiele lat nie potrafiliśmy zdobyć medalu, a teraz kolejny raz nasi zawodnicy stanęli na podium. Trener Jusup Abdusalamov przyjął założenie, że weryfikacją do kadry są dobre występy w międzynarodowych turniejach. I ta metoda się sprawdza. Z pięciu zawodników aż czterech znalazło się w strefie medalowej – ocenił Jan Godlewski trener koordynator w Polskim Związku Zapaśniczym.

W stylu wolnym srebro wywalczył Magomedmurad Gadżijew w kat. 70 kg. Polak przegrał w finale z reprezentantem Rosji Magomedem Kurbanalievem.  Walka była zacięta i niestety nastąpiło wiele kontrowersji sędziowskich. Wielką i miłą niespodzianką jest brązowy medal Roberta Barana w kat. 125 kg. W starciu o brązowy medal zawodnik z Krotoszyna pokonał Austriaka Johannesa Ludeschera 6:1 (walka na zdjęciu). Bardzo dobre piąte miejsce zajął Krzysztof Bieńkowski.

W stylu klasycznym reprezentacja Polski wystąpiła pod wodzą nowego trenera Hasbulata Bazorkina. – Trzeba temu szkoleniowcowi dać czas. Widać postęp, choć teraz nie udało się zdobyć medalu – twierdzi Jan Godlewski.

Obiecująco zaprezentował się Dawid Kareciński (kat. 67 kg) i Gevorg Sakahyan (kat. 72 kg). Reprezentanci Polski przegrali jednak walki o brązowe medale.

U kobiet srebro wywalczyła Roksana Zasina w kat. 55 kg, a brąz Katarzyna Krawczyk w kat. 53 kg. – Ostatnio nie działo się dobrze w kadrze kobiet. Trener Piotr Krajewski musiał wprowadzić pewne zmiany, zaufał starszym zawodniczkom.  Są medale, ale trzeba też wspomnieć o dobrym występie naszej medalistki Agnieszki Wieszczek-Kordus, która miała złe losowanie i w pierwszej rundzie trafiła na mocną zawodniczkę, przegrywając z nią jednym punktem. Monika Michalik, ubiegłoroczna mistrzyni Europy, ten sezon traktuje nieco lżej. Wystartowała w wyżej kategorii wagowej i ponieważ typ zapaśniczki siłowo-wytrzymałościowej to przejście nieco jej zaszkodziło. Prawdopodobnie zejdzie do kategorii 62 kg. Piąte miejsce nie było jednak złym wynikiem. Warto wspomnieć, że treningi wznowiła Iwona Matkowska, prezentuje się dobrze i wkrótce wzmocni kadrę – komentuje trener koordynator związku.

Mistrzostwa w Kaspijsku były pierwszą imprezą mistrzowską z - wprowadzonym w ubiegłym roku na kongresie UWW w Paryżu - nowym podziałem na kategorie wagowe. Zawody odbyły się w 10 kategoriach wagowych (poprzednio w ośmiu), ale tylko sześć z nich jest kategoriami olimpijskimi. Najwięcej zmian wprowadzono w stylu klasycznym. Z czterech wywalczonych przez Polaków w Rosji medali, dwa z nich zostały zdobyte w kategoriach olimpijskich, oba brązowe Roberta Barana i Katarzyny Krawczyk.