23:59, 07 Aug 2018 r. Dwa polskie dublety na ME w lekkoatletyce

Rzut młotem: Wojciech Nowicki - złoto, Paweł Fajdek – srebro. Pchnięcie kulą: Michał Haratyk – złoto, Konrad Bukowiecki srebro w pchnięciu kulą. Polscy lekkoatleci znakomicie zaczęli mistrzostwa Europy rozgrywane w Berlinie.

W rzucie młotem obaj Polacy mieli w tym roku najlepsze wyniki na europejskich listach. Już po pierwszej kolejce potwierdzili ranking. Najpierw prowadził Fajdek z rezultatem 78,19. Nowicki wyprzedził kolegę z kadry w drugiej serii, rzucając równo 80,00 m. W kolejnej poprawił wynik o 12 cm. Obaj zawodnicy nie oddali już lepszych rzutów.

Haratyk, który w tym roku uzyskał wynik 22,08 m, objął prowadzenie w drugiej kolejce. Kulomiot AZS AWF Kraków pchnął kulę na odległość 21,72 m. Bukowiecki miał wynik 21,66, co jest jego rekordem życiowym i rekordem Polski do lat 23. Trzecie miejsce zajął trzykrotny złoty medalista ME Niemiec David Storl (21,41).

We wtorek, w pierwszym oficjalnym dniu mistrzostw (poniedziałek organizatorzy nazwali dniem 0), 6. miejsce w pierwszej konkurencji imprezy - chodzie na 50 km – zajął Rafał Augustyn. Na półfinale sprintu na 100 m zakończyli start w tej konkurencji Ewa Swooboda i Dominik Kopeć.

Niespodziewanie w eliminacjach odpadli dwa dyskobole Piotr Małachowski i Robert Urbanek. Świetnie na 400 m przez płotki pobiegł Patryk Dobek (48,75), który zajął drugie miejsce i awansował do finału. Kwalifikacje pchnięcia kulą przeszły Paulina Guba i Klaudia Kardasz.

Po pierwszym dniu Polacy prowadzą w klasyfikacji medalowej (2-2-0) i wyprzedzają Wielką Brytanię (2-1-0). Brytyjscy zawodnicy wszystkie medale zdobyli w biegach pań i panów na 100 m. U mężczyzn wygrał Zharnel Hughes (9,95) przed Reece Prescod (9,96). Najszybszą kobietą w Europie została Dina Asher-Smith (10,85).