10:34, 15 Apr 2019 r. Zapaśnicy i ciężarowcy po ME

Trzy medale na mistrzostwach Europy wywalczyli reprezentanci kraju w zapasach, a tylko jeden - ale złoty - ciężarowcy.

Mistrzostwa Starego Kontynentu w zapasach odbyły się w Bukareszcie. Z Polaków na podium stanęli:

- Zbigniew Baranowski w st. wolnym w kat. 92 kg – drugie miejsce

- Geworg Sahakian w st. klasycznym w kat. 67 kg – drugie miejsce

- Magomadmurad Gadżijew w st. wolnym w kat. 70 kg – trzecie miejsce.

Przed rokiem w Kaspijsku biało-czerwoni zdobyli cztery medale. Z kadry zapaśników najsłabiej wypadła grupa kobiet. Najwyższe – piąte miejsce – zajęła w kat. 53 kg Roksana Zasina, która jednak wygrała dwie walki. W tym roku zapaśników czekają jeszcze mistrzostwa świata, które odbędą się w drugiej połowie września w Astanie.

Reprezentacja Polski w Bukareszcie liczyła 21 zawodników. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 14. pozycję. Zwyciężyła Rosja (8-4-9).

Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów odbyły się w Batumi. Zgodnie z przewidywaniami przebiegały zupełnie inaczej niż rok temu. Wprowadzono bowiem nowe kategorie olimpijskie, a do startu wróciły reprezentacje wcześniej zdyskwalifikowane za doping. Realnie Polacy liczyli na dwa medale.

Nie zawiodła Joanna Łochowska, najlepsza zawodniczka na Starym Kontynencie w kat. 55 kg. 31-letnia sztangistka potwierdziła wysoką formę z przygotowań i ostatnich sezonów.

Dopiero szóstą pozycję zajął w Gruzji brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata Arkadiusz Michalski. Zdobył jednak tzw. mały medal – brązowy – za występ w podrzucie.

Kadra reprezentantów kraju liczyła w Batumi 17 osób. Trzech z nich wystąpiło w kat. B, pozostali w kat. A. Dla Polaków ME były pierwszymi zawodami, należącymi do tzw. „Złotej Grupy”, w których mogli zdobywać punkty do rankingu olimpijskiego. Tym bardziej szkoda przeciętnego występu. Mistrzostwa świata odbędą się we wrześniu w Pattayi.