17:45, 05 gru 2018 r. Twarde stanowisko IAAF w sprawie Rosji

/files/news/1200px-international_association_of_athletics_federations_logo.svg.png

Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki podtrzymała decyzję o zawieszeniu za nielegalne praktyki dopingowe Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej.

IAAF zawiesiła w 2015 roku Rosję w związku z system „zorganizowanego przez państwo dopingu”. Od tej pory rosyjscy lekkoatleci, na których nie ciąży zarzut stosowania dopingu i zastosują się do surowych reguł antydopingowych, mogą startować w zawodach oficjalnych, ale pod neutralną flagą. W sierpniowych mistrzostwach Europy w Berlinie wystartowało 29 „neutralnych” zawodników, zdobyli sześć medali (1-3-2).

4 grudnia w Monaco Komitet Wykonawczy IAAF zdecydował, że kara zawieszenia Rosji będzie obowiązywać do czasu gdy moskiewskie laboratorium antydopingowe udostępni próbki przebadanych sportowców z lat  2011-2015. IAAF współpracuje w tej sprawie z WADA, choć światowa agencja ostatnio podjęła decyzję o przywróceniu Rosji w prawach WADA. Rosjanie muszą także zwrócić wszelkie koszty jakie IAAF wydało na dochodzenie w śledztwie antydopingowym. Do tej pory wyniosły one 2,7 mln dol.

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pyeongczang