15:48, 17 May 2018 r. Za nami konferencja w Szczyrku

/files/news/dsc_0130.jpg

Kilkanaście godzin wykładów, prezentacji, dyskusji. W OPO COS w Szczyrku przez trzy dni odbywała się Konferencja Trenerów Szkolenia Olimpijskiego Pyeongchang 2018 - Beijing 2022.

Tematem wiodącym konferencji było podsumowanie XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu oraz przedstawienie strategii – z punktu widzenia związków i Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT - przygotowań do kolejnych igrzysk w Pekinie w 2022 roku. O igrzyskach paraolimpijskich mówił prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga. Odbyła się gorąca dyskusja na temat tego, jakie błędy popełniły związki w przygotowaniach do igrzysk i na miejscu w czasie imprezy, jak im w przyszłości zaradzić? Mimo zdobycia dwóch medali o tym, co mogli zrobić lepiej, mówił także przedstawiciel kadry polskich skoczków narciarskich.

Sesja obejmowała serię wykładów i prezentacji. Dyrektor Instytutu Sportu – Państwowy Instytut Badawczy dr Urszula Włodarczyk oraz dr Piotr Żmijewski przedstawili działania IS-PIB ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w zakresie naukowym ze związkami sportowymi. Piotr Marek zademonstrował plan szkoleń Akademii Trenerskiej, a Grzegorz Botwina nowy projekt MSiT - którego operatorem jest IS – Akademii Zarządzania Sportem.

Trzy wystąpienia dotyczyły zagadnień psychologii sportu. Profesor Radosław Laskowski z AWFiS w Gdańsku omówił fizjologiczne podłoże chronicznego stresu w sporcie i jego związku z przeciążeniami treningowymi. Tytuł wykładu profesora Jan Blecharza z AWF w Krakowie brzmiał: „Psychologiczne aspekty zmęczenia, znużenia i wypalenia w sporcie”. W trakcie prelekcji profesor Blecharz odtworzył obszerną wypowiedź dwukrotnego wicemistrza świata w biegu na 800 m Adama Kszczota. Jak się okazało jeden z najlepszych polskich lekkoatletów też walczy z problemami wypalenia, ale m.in. dzięki pomocy profesora – skutecznie. Profesor Marcin Krawczyński z WSES Warszawa i ASW Gdańsk omówił ciekawy, ale niedoceniany aspekt - dobrego snu w życiu sportowca, w wykładzie pt. „Działanie sportowe, a sen z perspektywy psychologii”.

Kolejny dział konferencji dotyczył zagadnień treningu, sposobów regeneracji, wspomagania. Profesor Jadwiga Malczewska z IS-PIB omówiła dostępne na rynku substancje ergogeniczne i ich rzeczywistą albo rzekomą skuteczność przyczyniającą się do poprawy wydolności , siły bądź sprzyjającą regeneracji.  „Krioterapia w procesie odnowy biologicznej i regeneracji powysiłkowej” – to tytuł wystąpienia mgr Joanny Jaworskiej z AWFiS Gdańsk  (materiał przygotowany także przez profesor Ewę Ziemann z AWFiS Gdańsk). Prelekcja Remigiusza Rzepki z Enel Sport odbyła się pod hasłem: „Przygotowanie motoryczne (funkcjonalne) w profilaktyce urazów i przeciążeń treningowych. Monitoring zaburzeń funkcjonalnych – diagnostyka, korekcja i kompensacja”.  Rzepka jest od wielu lat trenerem przygotowania fizycznego reprezentacji Polski w piłce nożnej i przedstawił uczestnikom konferencji także krótki plan przygotowań kadry Adama Nawałki do mistrzostw świata w Rosji. Na koniec spotkania w Szczyrku Michał Rynkowski z Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) zapoznał gości z aktualnymi problemami i procedurami antydopingowymi.

W spotkaniu, pierwszy raz w nowej roli, uczestniczyła Justyna Kowalczyk. Dwukrotna złota medalistka olimpijska w marcu została asystentką trenera kadry kobiet Aleksandra Wierietelnego. Jak powiedziała obecnie pilnie pracuje nad stworzeniem zespołu szkoleniowego reprezentacji.

Kowalczyk przyjechała do Szczyrku prosto ze zgrupowania kadry w Zakopanem. Wcześniej prowadziła wspólnie ze swoim trenerem zajęcia w fińskiej miejscowości Levi. Multimedalistka olimpijska, a obecnie szkoleniowiec nie zaniedbuje własnej formy fizycznej. Przed rozpoczęciem drugiego dnia konferencji wbiegła na Skrzyczne. W przyszłym roku Kowalczyk planuje wystąpić jeszcze na mistrzostwach świata w kobiecej sztafecie.

Gościem był także mistrz świata w biathlonie Tomasz Sikora, który niedawno objął ponownie funkcję trenera kadry młodzieżowej.

Konferencji przysłuchiwał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera, założenia przygotowań do kolejnych igrzysk omówił dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT dr Marcin Nowak.  Seminarium prowadzili koordynator Zespołu Metodycznego Lech Salamonowicz oraz dr Tomasz Grzywacz odpowiedzialny w ZM za sporty zimowe. Za przygotowanie konferencji odpowiedzialny był Piotr Marek z Akademii Trenerskiej i dr Tomasz Grzywacz.

Prezentacje i wykłady będą wkrótce dostępne na stronie akademiatrenerska.pl

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie