12:22, 11 Nov 2018 r. Złoto Doroty Banaszczyk

21-letnia zawodniczka Olimpu Łódź wygrała kat. 55 kg w karate na mistrzostwach świata rozgrywanych w Madrycie.

Banaszczyk wygrała sześć walk. W drodze do finału pokonała medalistki poprzednich mistrzostw – Sarę Cardin z Włoch i Sarę Yamadę z Japonii. W decydującym o złocie pojedynku łodzianka zmierzyła się z Niemką Janą Bitsch. Banaszczyk pokonała rywalkę 2:0, przeprowadzając dwie udane akcje na yuko.

To ogromny sukces polskiego karate olimpijskiego i pierwszy medal dla naszego kraju w tej dyscyplinie. Za dwa lata karate zadebiutuje na igrzyskach w Tokio. Banaszczyk do Madrytu wraz z całą reprezentacją Polski pojechała z ramienia Polskiej Unii Karate, która nie ma jeszcze statusu związku. W pierwszych walkach łodzianka występowała więc bez barw i emblematów narodowych na strojach. Rzecznik Ministerstwa Sportu i Turystyki Anna Ulman poinformowała jednak, że resort wysłał w tej sprawie list do władz światowej federacji i prezesa Polskiej Unii Karate Pawła Połtorzeckiego. W finale Banaszczyk wystąpiła więc z godłem narodowym na strojach, a na podium usłyszała Mazurka Dąbrowskiego.

Banaszczyk jest beneficjentem programu Ministerstwa Sportu i Turystyki - Team 100.