Temperatura mięśni sprintera autor: dr Dariusz Sitkowski, data: 11:54, 13 Nov 2014 r.

Zmniejszenie spadku temperatury mięśni w wypoczynku po rozgrzewce poprawia zdolności sprinterskie.

/files/person/portret_sitkowskiego_16.jpg

Przeprowadzono badania, których celem było sprawdzenie efektów różnych sposobów utrzymywania podwyższonej temperatury mięśni po rozgrzewce na wyniki uzyskiwane w 30-s wysiłku sprinterskim na ergometrze rowerowym.

Trzykrotnie, w co najmniej trzydniowych odstępach pomiędzy sesjami badawczymi, 11. kolarzy wykonywało 30-s test na ergometrze rowerowym, który poprzedzony był 15-min rozgrzewką i 30-min biernym wypoczynkiem.

W czasie wypoczynku zawodnicy byli ubierani w: 1) ogólnie dostępną odzież sportową (CON), 2) spodnie termoizolacyjne (INS), 3) spodnie termoizolacyjne z zasilanymi bateryjnie wkładkami – zdolnymi do utrzymywania temperatury ok. 40-42°C (HEAT).

Po rozgrzewkach, temperatura mięśnia obszernego bocznego zwiększała się za każdym razem o ok. 2,5°C, a po 30 min wypoczynku ulegała obniżeniu, które w warunkach HEAT był istotnie mniejsze niż w warunkach CON i INS. Jednocześnie w teście wysiłkowym najwyższa moc była osiągana przez zawodników w warunkach HEAT.

Wyniki tych badań pokazują, że bierne nagrzewanie mięśni ud w okresie pomiędzy rozgrzewką a próbą wysiłkową, zwalnia tempo obniżania ich temperatury i przyczynia się do poprawy zdolności sprinterskich.

Więcej w: Med Sci Sports Exerc. 2013;45(2):359-365.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie