11:56, 22 Feb 2021 r. 65. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski

Ponad 500 zawodników wzięło udział w Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostwach Polski w Toruniu. Na dwa tygodnie przed mistrzostwach Europy polscy zawodnicy osiągnęli kilka wartościowych rezultatów. Według punktacji World Athletics - uwzględniającej obsadę i wyniki - były najlepsze w historii.

WA podało, że mistrzostwa w Toruniu stały na wyższym poziomie niż zawody mistrzowskie w Niemczech i Czechach, ale na niższym niż we Francji i Rosji. Informację podała strona Athletics News.

Oto najważniejsze wydarzenia z HMP.

***

Kornelia Lesiewicz poprawiła własny rekord Polski juniorek na dystansie 400 m. 18-letnia zawodniczka z Gorzowa Wlkp. uzyskała czas 52.56. W biegu zajęła drugie miejsce, a zwyciężyła Justyna Święty-Ersetic rezultatem 52,02. Poniżej 53 sekund pobiegły jeszcze: Małgorzata Hołub-Kowalik (52,86) i Natalia Kaczmarek (52,98).

***

Ewa Swoboda w biegu na 60 m uzyskała czas 7.10 s. Wynik ten jest rekordem mistrzostw Polski i drugim rezultatem w tym roku w Europie. Swoboda zdobyła piąty tytuł z rzędu. Druga była Klaudia Adamek (7.34), trzecia – Marika Popowicz-Drapała (7.35).

***

Klaudia Kardasz w konkursie pchnięcia kulą trzykrotnie przekroczyła granicę 18 m. Jej najlepszy wynik 18,57 zagwarantował jej na halowych mistrzostwach Europy oraz na igrzyskach w Tokio. To drugi wynik w karierze Kardasz.

***

W siedmioboju Paweł Wiesiołek uzyskał 6103 punktów co jest nowym rekordem halowych mistrzostw Polski. Poprzednim rekordzistą była Sebastian Chmara (6054 pkt. w 1999 roku). Wiesiołek jest obecnie drugi na światowych listach za 2021 rok.

***

Sensacyjnie zakończył się bieg na 800 m mężczyzn. Wygrał Patryk Dobek (1:47.12), który wyprzedził Adama Kszczota (1:47.35). Dobek zapowiedział jednak, że w sezonie letnim poświęci się 400 m ppł. W tej konkurencji ma zapewniony start na IO w Tokio.

***

W skoku o tyczce mistrzostwo zdobył Piotr Lisek wynikiem 5.60. Najlepszy polski tyczkarz bezskutecznie atakował wysokość 5.80.

***

W pchnięciu kulą panów zwyciężył Michał Haratyk wynikiem 20.77. Drugi był Jakub Szyszkowski – 20.45.

***

Na 1500 m u panów zwycięstwo odniósł Marcin Lewandowski – 3:40.14 przed Michałem Rozmysem – 3:40.26.