16:53, 09 Jan ATP Cup - jedna wygrana Polski w nowym turnieju

/files/news/1200px-atp_cup_logo.svg.png

Reprezentacja Polski w tenisie zadebiutowała w organizowanym po raz pierwszy w historii turnieju ATP Cup. Polacy nie awansowali do następnej fazy, ale wygrali jeden mecz grupowy.

Turniej to nowy pomysł ATP na rozgrywki drużynowe. Styczniowy termin, tuż przed wielkoszlemowym Australian Open, miejsce zawodów – australijskie miasta Perth, Sydney i Brisbane, punkty do rankingu ATP oraz wysokie premie finansowe (pula nagród 15 mln dol.), miały zagwarantować zawodom dobrą obsadę. Do ATP Cup przystąpiło 24 reprezentacji ze wszystkimi najlepszymi obecnie zawodnikami, m.in. z Novakiem Djokoviczem, Rafaelem Nadalem, Dominikiem Thiemem. Zabrakło Szwajcarii z Rogerem Federerem.

Polska zagrała w turnieju dzięki wysokiej pozycji w rankingu Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka. W kadrze oprócz tych dwóch najlepszych polskich singlistów znaleźli się również: deblista Łukasz Kubot oraz młodzi zawodnicy 20-letni Kacper Żuk i 18-letni Wojciech Marek. Kapitanem reprezentacji był Marcin Matkowski, który w ubiegłym roku zakończył profesjonalną karierę.

Polacy zaprezentowali się bardzo dobrze jak na swoje obecne możliwości. Przegrali z Argentyną 1-2, Chorwacją 1-2, ale pokonali Austrię 2-1. Zajęli trzecie miejsce w grupie. Zwraca uwagę postawa Huberta Hurkacza, który wygrał wszystkie trzy mecze z utytułowanymi tenisistami: Diego Schwartzmanem, Borną Coricem i Dominikiem Thiemem. Turniej był okazją do przetestowania pod kątem występu na igrzyskach olimpijskich pary deblowej Kubot/Hurkacz. Niestety, nie udało się im wygrać żadnego z trzech spotkań.

Przed tenisistami obecnie pierwszy turniej wielkoszlemowy – Australian Open. U panów zagrają: Hurkacz i Majchrzak, u pań – Magda Linette i Iga Świątek w turnieju głównym, a w eliminacjach: Katarzyna Kawa, Magdalena Fręch, Maja Chwalińska i Urszula Radwańska. W deblu wystąpi Łukasz Kubot i Alicja Rosolska. Australian Open jest ważny z punktu widzenia rankingu olimpijskiego. Kwalifikacje do igrzysk w Tokio zamykają się po czerwcowym turnieju na paryskich kortach Rolanda Garrosa.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie