11:27, 19 Apr 2021 r. Beata Pacut mistrzynią Europy

Podczas rozgrywanych w Lizbonie mistrzostw Europy w judo Beata Pacut zdobyła złoty medal w kategorii 78 kg. Piąte miejsce w kat. 63 kg zajęła Agata Ozdoba-Błach.

25-letnia Beata Pacut jest zawodniczką klubu Czarni Bytom. Złoto w Lizbonie to jej największy sukces w karierze. Do tej pory mogła poszczycić się medalami w kategoriach młodzieżowych. W 2014 roku została wicemistrzynią Europy juniorek. Od kilku tygodni prezentowała wysoką formę. Niedawno podczas prestiżowych zawodów Grand Slam w Antalyi była druga.

W Lizbonie Pacut (18. miejsce w światowym rankingu) pokonała w eliminacjach Izraelkę Inbar Lanir (30.), w ćwierćfinale – Francuzkę Fanny Estelle Posvite (3.), w półfinale – kolejną Francuzkę Audrey Tcheumeo (9.), a w finale – Holenderkę Guusje Steenhuis. W ostatnim pojedynku o wygranej zdecydowała dogrywka. Każda z rywalek od ćwierćfinału należała do ścisłej światowej czołówki.

Pacut jest pierwszym polskim mistrzem Europy od 2007 roku, od turnieju w Belgradzie, w którym triumfował Robert Krawczyk.