02:42, 11 Oct 2020 r. Iga Świątek mistrzynią Roland Garrosa

19-letnia Iga Świątek jest pierwszą Polką w historii, która wygrała turniej wielkoszlemowy w singlu. W finale Roland Garrosa tenisistka z Raszyna pokonała Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1.

Świątek zagrała siedem meczów i wszystkie wygrała bez straty seta. Jej najdłuższy mecz, finałowy, trwał 1 godzinę 24 minuty. To największy sukces w polskim sporcie w tym sezonie i jeden z największych w historii.

Iga Świątek odnosiła już sukcesy podczas kariery juniorskiej. Była mistrzynią Europy do lat 14, drużynową mistrzynią świata juniorek, zdobyła złoty medal Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w deblu, a w 2018 roku sięgnęła po zwycięstwo w juniorskim Wimbledonie.

Od dwóch lat należy do beneficjentów programu Team100. Mimo że nie spełniała kryterium wieku - do programu należą zawodnicy powyżej 18 roku życia - z rekomendacji Zespołu Metodycznego została wpisana na listę uczestników projektu.

W Roland Garrosie Świątek dotarła także do półfinału w deblu. Z innych zawodników - w pierwszej rundzie odpadli Magda Linette, Hubert Hurkacz i Kamil Majchrzak. W turnieju juniorów na I rundzie swój udział zakończyli: Weronika Baszak, Maks Kaśnikowski i Mikołaj Lorens.