15:15, 24 Mar Igrzyska w Tokio przełożone na 2021 r.!

/files/news/240px-olympic_flag.svg.png

Międzynarodowy Komitet Olimpijski z powodu pandemii koronawirusa postanowił przełożyć igrzyska olimpijskie w Tokio na 2021 r. W pierwotnym terminie igrzyska miały odbyć się w dniach 27 lipca - 9 sierpnia tego roku.

"W obecnych okolicznościach, po konsultacjach z Światową Organizacją Zdrowia, prezydent MKOl oraz premier Japonii zdecydowali, że XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio muszą odbyć się w innym terminie niż w 2020 roku, ale nie później niż latem 2021 roku, mając na uwadze zdrowie zawodników oraz osób zaangażowanych w Igrzyska Olimpijskie" - głosi oficjalny komunikat MKOl.

Przełożenia igrzysk domagały się narodowe komitety olimpijskie i federacje sportowe. W dniu ogłoszenia decyzji o zmianie terminu igrzysk liczba osób zakażonych koronawirusem COVID-19 przekroczyła 400 tys., a ofiar - 16 tys. Z powodu stanu pandemii odwołano zawody sportowe na całym świecie, w tym zawody o randze kwalifikacji olimpijskich. Rządy wielu krajów wprowadziły środki bezpieczeństwa obejmujące zakaz opuszczania miejsca zamieszkania, zamknięto obiekty sportowe. Sportowcy nie mają gdzie trenować, choć są kraje, w których można uprawiać sport, co powodowało nierówności w przygotowaniach olimpijskich.

Dla MKOl to bardzo trudna decyzja. W historii ruchu olimpijskiego igrzyska nie odbyły się w 1916, 1940 i 1944 roku. Za każdym razem z powodu wojen światowych.

Dokładna data nowych igrzysk zostanie ustalona po konsultacji MKOl z rządem Japonii i narodowymi federacjami. Najbardziej prawdopodobne wydaje się zorganizowanie igrzysk latem przyszłego roku.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie