11:53, 23 Jan 2020 r. Pięć medali reprezentantów Polski na III ZMIO

W Lozannie zakończyły się III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. Polscy sportowcy wywalczyli pięć medali, w tym jeden złoty.

Pierwszy, historyczny medal w historii ZMIO dla Polski wywalczył Marcin Zawół. Biathlonista Karkonosze Jelenia Góra wygrał sprint rozgrywany na juniorskim dystansie 7,5 km. Polak miał tylko jeden niecelny strzał. Rozstrzygnięcie biegu nastąpiło na ostatniej rundzie, którą Zawół pobiegł najlepiej z czołówki.

Pozostałe cztery krążki to wynik współpracy polskich sportowców z kolegami z innych krajów. Srebro w łyżwiarskiej konkurencji drużyn mieszanym zdobyła Daria Kopacz. Takie samego koloru medale zdobyło dwoje hokeistów – Alicja Mota i Aleks Menc, a brąz Anna Kot – wszyscy w turnieju drużyn mieszanych. Medale te nie były zaliczane do klasyfikacji medalowej III ZMIO.

Reprezentacja Polski w Lozannie liczyła 45 osób. Biało-czerwoni wystartowali w siedmiu sportach. Oprócz medalowych pozycji na uwagę zasługuje kilka innych startów:

- 4. miejsce Kacpra Imiołka i Łukasza Maćkały w dwójce w saneczkarstwie

- 5. miejsce Nikoli Domowicz i Dominiki Piwkowskiej w dwójce w saneczkarstwie

- 7. miejsce Adama Niżnika w skokach narciarskich

- 8. miejsce Karoliny Kalety w sprincie techniką dowolną w biegach narciarskich.

IV Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Korei Południowej.