11:01, 20 Jul Pierwsze mistrzostwa w dobie pandemii

W Bytomiu rozegrane zostały 94. Narodowe Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w tenisie. Tytuł u pań zdobyła Magdalena Fręch, a u panów Kacper Żuk.Odbyły się też żeglarskie mistrzostwa Polski w klasie RS:X. Złoto wywalczyła Zofia Klepacka. Były to pierwsze mistrzostwa seniorów w sportach indywidualnych, które odbyły się w czasie pandemii koronawirusa.

Tenisowe mistrzostwa, szczególnie w turnieju panów, miały wyjątkowo mocną obsadę. Z numerem 1 rozstawiony był Hubert Hurkacz (29. ATP i 1. PZT), a z nr 2 Kamil Majchrzak (108. ATP i 2. PZT). Z pierwszej 20-tki rankingu Polskiego Związku Tenisowego zagrało 18 zawodników.

U kobiet zabrakło trenujących bądź startujących za granicą Magdy Linette (36. WTA i 1. PZT) i Igi Świątek (49. WTA i 2. PZT). Najwyżej rozstawione były Katarzyna Kawa (125. WTA i 3. PZT) i Magdalena Fręch (169. WTA i 4. PZT).

W finale gry pojedynczej mężczyzn spotkali się niespodziewanie Kacper Żuk (305. ATP i 3. PZT) i Daniel Michalski (434. ATP i 4. PZT). Po zaciętym, trwającym 2 godziny 37 minut meczu, zwyciężył Żuk 7:6 (5), 7:6 (3). Obaj finaliści są członkami kadry narodowej Davis Cup. Hurkacz odpadł w II rundzie przegrywając z 17-letnim Maksem Kaśnikowskim. Majchrzaka pokonał w półfinale Michalski.

Złoty medal u pań – trzeci raz w karierze – wywalczyła Magda Fręch. Łodzianka wygrała 7:5, 6:3. Fręch objęta jest ministerialnym programem Team100.

W grze podwójnej triumfowali Kamil Majchrzak i Jan Zieliński oraz Paula Kania-Choduń i Anastazja Szoszyna.

Próbą generalną dla MP w Bytomiu były wcześniej trzy turnieje z cyklu Lotos PZT Polish Tour rozegrane w: Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu. Wszystkie imprezy odbyły się po wcześniejszych konsultacjach działaczy PZT z przedstawicielami Ministerstwa Sportu i wprowadzeniu podczas zawodu przepisów sanitarnych.

Mistrzowskie regaty w klasie RS:X odbyły się w ramach Pucharu Prezydenta Sopotu. Udało się rozegrać trzy wyścigi. Dwa z nich wygrała najlepsza polska zawodniczka, medalistka olimpijska Zofia Klepacka. Zawodniczka Legii Warszawa wyprzedziła reprezentantki Polski Karolinę Lipińską z i Maję Dziarnowską (obie z SKŻ Sopot). Trwa rywalizacja mężczyzn.

Na zdjęciu zwyciężczyni turnieju pań w grze pojedynczej 94. Narodowych Mistrzostw Polski w tenisie ziemnym - Magdalena Fręch. Fot. Lotos PZT Polish Tour.