12:26, 10 Aug Rafał Majka czwarty w Tour de Pologne

/files/news/foto_3_stage.jpg

Belgijski kolarz Remco Evenepoel wygrał 77. edycję Tour de Pologne. Najlepszy z Polaków był Rafał Majka, który zajął czwarte miejsce. Bardzo obiecujący był występ Kamila Małeckiego.  24-letni kolarz zespołu CCC Team ukończył wyścig na szóstej pozycji.

Wyścig liczył w tym roku pięć, a nie siedem etapów. Był rozgrywany z zachowaniem protokołu sanitarnego zaakceptowanego przez UCI i Ministerstwo Sportu. Był pierwszym wyścigiem etapowym rangi World Tour po restarcie. M.in. z tego powodu miał zapewnioną doborową obsadę.

Narodowy wyścigu upłynął pod znakiem tragedii na finiszu pierwszego etapu. Holenderski kolarz Fabio Jakobsen, odepchnięty przez swojego rodaka Dylana Groenewegena, wpadł w barierki i doznał poważnych obrażeń. Po trwającej pięć godzin operacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu lekarze uratowali życie 23-letniego kolarza.

Etapy wygrywali czołowi kolarze świata. W Katowicach wygrał poszkodowany Jakobsen, mistrz Holandii, uważany za jednego z najlepszych sprinterów w peletonie. W Zabrzu zwyciężył mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, w Bielsku-Białej ubiegłoroczny triumfator Giro d’Italia Ekwadorczyk Richard Carapaz, w Bukowinie Tatrzańskiej wschodząca gwiazda światowego kolarstwa Remco Evenepoel, a w Krakowie – Włoch Davide Ballerini.

Tour wygrał Evenepoel przed wicemistrzem olimpijskim Jakobem Fuglsangiem z Danii. Rafał Majka był czwarty. „Jestem zadowolony z czwartego miejsca. W tym roku w torze wzięły udział same gwiazdy. Na etapie w Bukowinie na dwóch ostatnich pętlach nigdy przedtem nie było takiego tempa” – powiedział brązowy medalista olimpijski z Rio de Janeiro. Majka przygotowuje się do występu w Giro d’Italia. Włoski wyścig rozegrany zostanie w tym roku w dniach 3 – 25 października.

Bardzo dobrze wypadł Kamil Małecki. Do przedostatniego etapu w Bukowinie zajmował trzecie miejsce. Ostatecznie zajął szóstą pozycję. To najlepszy występ w karierze zawodnika zespołu CCC Team.

Warto też odnotować, że klasyfikację górską wygrał Patryk Stosz z reprezentacji Polski, a 31. miejsce zajął w klasyfikacji generalnej zajął Piotr Brożyna.

Fot. LangTeam. Na zdjęciu zwycięzca trzeciego etapu w Bielsku-Białej Richard Carapaz z Ekwadoru.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie