22:08, 06 Oct 2019 r. Sześć medali lekkoatletów na mistrzostwach świata

/files/news/screenshot_2019-10-06_adam_nurkiewicz_photography_https_mediasport-wrofoto_photoshelter_com_index.png

Na zakończonych w Katarze mistrzostwach świata reprezentanci Polski wywalczyli sześć medali. Dało to 11. miejsce w klasyfikacji medalowej. W klasyfikacji punktowej „Biało-Czerwoni” są  na 8. pozycji.

Na podium w Dosze z Polaków stawali:

- Paweł Fajdek - złoto w rzucie młotem mężczyzn,

- Joanna Fiodorow – srebro w rzucie młotem kobiet,

- Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Patrycja Wyciszkiewicz – srebro w sztafecie 4x400 m kobiet,

- Marcin Lewandowski – brąz w biegu na 1500 m mężczyzn,

- Piotr Lisek – brąz w skoku o tyczce mężczyzn,

- Wojciech Nowicki – brąz w rzucie młotem mężczyzn.

Każdy z medali jest wartościowy, ale szczególnie trzeba zwrócić uwagę na czwarty z rzędu tytuł Pawła Fajdka oraz ustanowione w finałach rekordy Polski - sztafety 4x400 m i Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 m.

Sześć medali to wynik gorszy niż na ostatnich dwóch zawodach tej rangi. Dwa lata temu w Londynie Polacy sięgnęli po osiem krążków, podobnie jak cztery lata temu w Pekinie. Mistrzostwa w Dosze rozgrywane były w nietypowym czasie i w trudnych warunkach klimatycznych. Z powodu kontuzji nie wzięła udziału w zawodach Anita Włodarczyk, od kilku lat najlepsza młociarka na świecie.

Poza medalistami reprezentanci kraju osiągnęli kilka znaczących rezultatów, plasując się na punktowanych pozycjach. Na piątym miejscu zawody ukończyli Kamila Lićwinko w skoku wzwyż i sztafeta mieszana 4x400 m. Szóste miejsce - w stojącym na bardzo wysokim poziomie - konkursie pchnięcia kulą zajął Konrad Bukowiecki, który był najlepszym z Europejczyków. Znaczący był awans do finału na 400 m Igi Baumgart-Witan (8. miejsce) i Justyny Święty-Ersetic (7. miejsce). W finale rzutu oszczepem Marcin Krukowski był siódmy. W klasyfikacji punktowej Polska zajęła 8. lokatę z 56. punktami.

Polacy mieli kilka rozczarowujących startów. Do finałów swoich konkurencji nie awansowali: mistrz Europy w pchnięciu kulą Michał Haratyk, dwukrotny medalista mistrzostw świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski, wicemistrz świata z Pekinu i Londynu na 800 m Adam Kszczot, dwukrotny medalista olimpijski Paweł Małachowski, młociarka Malwina Kopron.

Za dwa lata mistrzostwa świata odbędą się w amerykańskiej miejscowości Eugene, ale za rok najważniejsza impreza czterolecia – igrzyska olimpijskie w Tokio.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie