13:49, 10 Feb 2020 r. Szpadzistki wystąpią w Tokio

Podczas zawodów Pucharu Świata w Barcelonie polskie szpadzistki zajęły szóste miejsce. Praktycznie zapewniły sobie kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio.

„Biało-czerwone” do zawodów w Katalonii przystąpiły jako najwyżej rozstawiony zespół. Wystąpiły w składzie: Aleksandra Zamachowska, Renata Knapik-Miazga, Magdalena Piekarska-Twardochel, Barbara Rutz. Zabrakło najlepszej zawodniczki, kontuzjowanej Ewy Trzebińskiej. Polki pokonały Kanadę 45:40 w 1/8 finału, w ćwierćfinale przegrały z Koreą Płd. 26:27. W meczach o miejsca 5-8 wygrały z Hongkongiem 45:24, uległy Węgierkom 27:28.

Polki zajmują obecnie trzecie miejsce w rankingu olimpijskim FIE, za Chinami i Rosją. Po zawodach w Katalonii spadły o jedną pozycję. Ostatni turniej zaliczany do kwalifikacji rozegrany zostanie w marcu w Taszkiencie. Sytuacja rankingowa Polek jest na tyle dobra, że według zapewnień prezesa Polskiego Związku Szermierczego Adama Konopki, awans na igrzyska jest już praktycznie zapewniony.

Kwalifikacje olimpijskie otrzymują cztery najlepsze drużyny z rankingu oraz cztery kolejne z uwzględnieniem kryterium geograficznego, czyli po jednym zespole z Azji, strefy amerykańskiej, Afryki i Europy. Polki znajdują się w na tyle dobrej sytuacji, że nawet gdyby nie wystartowały, mają zapewniony awans. Wystartują jednak w Taszkiencie, po to, żeby utrzymać lub poprawić swoją pozycję w rankingu, który będzie potem miał znaczenie podczas rozstawienia drużyn w turnieju olimpijskim.