22:46, 14 May 2019 r. Witold Bańka nowym szefem WADA

/files/news/1-13304.jpg

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka został oficjalnie nominowany na prezesa Światowej Agencji Antydopingowej. Kandydatura ma zostać oficjalnie zatwierdzona na listopadowej konferencji antydopingowej w Katowicach, a szef resortu sportu nową funkcję ma objąć 1 stycznia 2020 r.

- Ten wybór to wielki honor, ale również odpowiedzialność. To także sukces polskiej dyplomacji. Obok MKOl, WADA jest najważniejszą sportową organizacją. Przed głosowaniem czułem się jak przed startem w najważniejszych zawodach. Trzeba było się zaprezentować, odpowiedzieć na pytania – powiedział w kanale TVP Info Witold Bańka.

Minister sportu zastąpi na stanowisku Brytyjczyka Craiga Reedie’go. W głosowaniu, które odbyło się w Montrealu, pokonał Marcosa Diasa – byłego pływaka długodystansowego z Dominikany. Witold Bańka będzie czwartym prezesem w historii WADA.

Główne punkty programu nowego szefa agencji antydopingowej:

- powstanie funduszu solidarnościowego, który ma służyc pomocą słabszym państwom w prowadzeniu polityki antydopingowej

- zwiększenie liczby akredytowanych laboratoriów antydopingowej i powstanie takich placówek w regionach, gdzie ich brakuje

- zwiększenie zaangażowania zawodników w walkę z dopingiem

- zapewnienie współpracy między rządami, ruchem sportowym, Narodowymi Organizacjami Antydopingowymi.

WADA powstała w listopadzie 1999 roku ze wspólnej inicjatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i władz krajów całego świata. Jej celem jest walka z niedozwolonym wspomaganiem w sporcie, m.in. poprzez opracowywanie i ustalanie przepisów oraz procedur antydopingowych. Poza tym m.in. publikuje listę substancji zakazanych i wydaje akredytacje dla krajowych laboratoriów antydopingowych.

  

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie