22:31, 12 Aug 2018 r. 12 medali polskich lekkoatletów na ME

Na rozgrywanych od poniedziałku w Berlinie mistrzostwach Europy Polacy zdobyli 12 medali – 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy.

Ostatniego dnia imprezy trzykrotnie na podium stanęły kobiety. W biegu na 1500 m srebro wywalczyła Sofia Ennaoui. Zawodniczka ze Szczecina pobiegła w czasie 4:03,08. Wyprzedziła ją Brytyjka Laura Muir (4:02,32).

Zgodnie z przewidywaniami złoto w rzucie młotem zdobyła Anita Włodarczyk. Było to już czwarte mistrzostwo Europy utytułowanej młociarki. W Berlinie pobiła rekord Europy wynikiem 78,94. Trzecie miejsce zajęła Joanna Fiodorow (74,00). Tuż za podium była Malwina Kopron (72,20).

Bez medalu wyjadą z Berlina tyczkarze. Wzięli udział w jednym z najbardziej pasjonujących konkursów w historii tej konkurencji. Piotrowi Liskowi do medalu nie wystarczył nawet rekord życiowy na otwartym stadionie – 5,90. Był czwarty. Tuż za nim uplasował się Paweł Wojciechowski pokonując poprzeczkę na wysokości 5,90. Wygrał 18-letni Szwed Armand Duplantis, uzyskując znakomity wynik – 6,05.

Polacy zakończyli ME na drugim miejscu w klasyfikacji medalowej. Biało-czerwonych wyprzedzili Brytyjczycy z dorobkiem 7 złotych, 5 srebrnych i 6 brązowych medali.

W klasyfikacji punktowej Polska na 3. pozycji (172 pkt. – najlepszy wynik w historii), pierwsza Wielka Brytania – 212,2 pkt., drugie Niemcy – 196,5 pkt.

Za dwa lata lekkoatletyczne mistrzostwa Europy odbędą się w Paryżu. Za rok mistrzostwa świata w Dausze w Katarze, które rozegrane zostaną w nietypowym terminie – na przełomie września i października.