22:19, 11 Jun 2023 r. Iga Świątek wygrywa w Paryżu na rok przed igrzyskami

22-letnia Iga Świątek wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy Roland Garros. W finale pokonała Czeszkę Karolinę Muchovą 6:4, 5:7, 6:4. To czwarte zwycięstwo Polki w Wielkim Szlemie, trzecie w Paryżu. W ubiegłym roku triumfowała również w US Open.

Świątek w Paryżu broniła tytułu. Przystępowała do turnieju rozstawiona z „jedynką”. Zaprezentowała bardzo dobrą formę. W drodze do finału nie straciła seta, w czterech setach nie straciła gema. Mecz o trofeum Suzanne – Lenglen był najbardziej zacięty, trwał 2 godziny 46 minut. W trakcie turnieju – z powodu infekcji wirusowej - wycofała się Jelena Rybakina, która trzykrotnie pokonała Polkę w tym sezonie. Wiceliderka rankingu Aryna Sabalenka przegrała w półfinale z Karoliną Muchovą.

22-letnia tenisistka z Raszyna zachowała pozycję liderki rankingu WTA. Na pierwszym miejscu jest od 4 kwietnia 2022 roku.

W Paryżu Świątek wygrała po raz trzeci. Poprzednie zwycięstwa odniosła w 2020 i 2022 roku. Te osiągnięcia stawiają najlepszą obecnie tenisistkę na świecie w roli poważnej kandydatki do medalu igrzysk olimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Paryżu na kortach im. Rolanda Garrosa.

W tegorocznym Roland Garrosie w turniejach singlowych z Polaków wystąpili ponadto: Hubert Hurkacz (porażka w trzeciej rundzie), Magdalena Fręch (porażka w drugiej rundzie) i Magdalena Linette (porażka w pierwszej rundzie).

W deblu Jan Zieliński (z Hugo Nysem z Monako) odpadł w drugiej rundzie, Alicja Rosolska (z Cristiną Bucsą z Hiszpanii) - w pierwszej rundzie, Katarzyna Piter (z Dalmą Galfi z Wegier) - w drugiej rundzie.

W turnieju juniorów żadna z Polek nie przeszła kwalifikacji, a u chłopców Tomasz Berkieta przegrał w pierwszym meczu.