15:53, 17 Feb 2018 r. IX dzień ZIO w Pjongczangu. ZŁOTY MEDAL STOCHA!

Kamil Stoch mistrzem olimpijskim na skoczni dużej. Polak obronił tytuł z Soczi, oddając skoki na odległość 135 i 136,5 m. Drugiego w konkursie, Niemca Andreasa Wellingera złotego medalistę na skoczni normalnej, wyprzedził o 3,4 pkt.

Skoczek z Zębu prowadził już po pierwszej serii. Przy niekorzystnych warunkach Stoch oddał niemal idealny skok. Wyprzedzał Austriaka Michaela Hayboecka (140 m) i Wellingera (135,5 m). Piąty był Dawid Kubacki (134,5 m). Różnica między pierwszym i szóstym zawodnikiem wynosiła zaledwie 6,4 pkt. Nic nie było rozstrzygnięte.

W drugiej serii znakomicie spisał się Daniel Andre Tande. Norweg prowadził aż do skoku swojego rodaka Roberta Johanssona, czwartego w pierwszej sesji. Został bez medalu, był czwarty. Wyprzedzili go jeszcze Wellinger i Stoch. Drugi skok Niemca na odległość 142 m to najlepszy wynik podczas sobotniego konkursu. Polak jednak miał nieco gorsze warunki podczas próby i dostał dodatkowe punkty, lepiej też wypadł w oczach sędziów. To trzeci w karierze złoty medal olimpijski Kamila Stocha.

10. miejsce zajął Dawid Kubacki, 15. – Stefan Hula, a 19. – Maciej Kot. W poniedziałek odbędzie się konkurs drużynowy. Faworytami są Norwegowie, ale walka o medal Polaków zapowiada się pasjonująco.

Przed skoczkami startowali inni Polacy. W biathlonie w biegu masowym dzięki znakomitemu wynikowi na 15 km z Polek wystartowała jedynie Monika Hojnisz. Na strzelnicy była bezbłędna, ale bieg wystarczył na 15. pozycję. Drużyna kobiet w biegu rozstawnym 4 x 5 km zajęła dopiero 10. miejsce, w Jeongseon Alpine Centre supergigant Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła na 26. miejscu. Po raz drugi w Pjongczangu wystartowała Magdalena Warakomska, łyżwiarka specjalizująca się w short tracku. Nie przebrnęła przez kwalifikacje, zajmując czwartą lokatę w swoim biegu. Warakomska pojedzie jeszcze na 1 000 m.

Sensacją dnia był złoty medal w supergigancie dla Ester Ledecki. Czeszka specjalizuje się w snowboardzie, w 2015 i 2016 roku zdobyła w tej dyscyplinie mistrzostwo świata. W narciarstwie alpejskim ani razu nie stanęła na podium w Pucharze Świata. W Pjongczangu Ledecka wystartuje jeszcze w snowboardowym slalomie gigancie.

Z pierwszego złota w Pjongczangu tak jak Polacy i Czesi cieszą się również Słowacy - Anastazja Kuzmina była pierwsza w biegu masowym w biathlonie, Brytyjczycy – wygrana Lizzy Yarnold w skeletonie oraz Japończycy – zwycięstwo Yuzuru Hanyu wśród solistów w łyżwiarstwie figurowym.

Norweżki triumfowały w biegu na 4 x 5 km. W slopestyle w narciarstwie dowolnym złoto zdobyła Szwajcarka Sarah Hoefflin. W short tracku na 1000 m u panów najlepszy był Kanadyjczyk Samuel Girard, a na 1500 m pań – Koreanka Choi Minjeong.