21:21, 28 Mar 2019 r. Konferencja antydopingowa w Centrum Olimpijskim

/files/news/d2wsjnowsaa00bj.jpg

- Mamy wzorcowy system, ale musimy myśleć, jak go wzmocnić – powiedział podczas konferencji z okazji 30-lecia polskiego systemu antydopingowego minister sportu i turystki Witold Bańka.

 

Minister sportu w swoim wystąpieniu przypomniał o działaniach legislacyjnych podjętych w ostatnich trzech latach w Polsce, mających na celu przystosować politykę antydopingową do wymagań WADA. Jednym z nich była uchwalona w 2017 roku ustawa o zwalczaniu dopingu w sporcie.

Witold Bańka, który jest kandydatem Rady Europy na szefa WADA podkreślił jak wiele ma jeszcze do zrobienia  świat w walce z patologią dopingu.   - Wiele krajów polityki antydopingowej nie prowadzi, również w Europie. To nie jest środowisko fair dla czystych sportowców, że rywalizują z zawodnikami, którzy nie są poddawani kontrolom regularnie - zaznaczył.

Podkreślił więc, że celem WADA będzie wprowadzenie funduszu solidarnościowego, z którego finansowano by politykę antydopingową w krajach słabiej rozwiniętych. Za niezbędne uznał również zwiększenie liczby akredytowanych laboratoriów na świecie, bo np. w Afryce jest tylko jedno.

 

W sympozjum, które odbyło się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, wzięło udział blisko 200 osób. Gośćmi byli przedstawiciele związków sportowych, ale także policji, żandarmerii wojskowej, straży granicznej, prokuratury, środowiska medycznego. Reprezentowani byli również pracownicy Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego.

Konferencja podzielona została na trzy bloki tematyczne. W pierwszym omawiane były aspekty historyczne i etyczne walki z dopingiem. W tej fazie wystąpili: dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski, minister Witold Bańka, dr Przemysław Rzodkiewicz z Głównego Inspektoratu Sanitarnego z wykładem pt. „Doping a zdrowie publiczne”, dr Andrzej Pokrywka z Uniwersytetu Zielonogórskiego z prelekcją: „Od Bukowskiego do Światowej Konferencji na temat Dopingu w Sporcie”. W dyskusji panelowej wzięli natomiast udział: Tomasz Majewski, Maja Włoszczowska i Luiza Złotkowska.

 

Kolejny blok poruszał tematy w aspekcie medycznym i analitycznym. W  tej części udział wzięli:

- dr Jarosław Krzywański (COMS) - „Medyczne aspekty w walce z dopingiem w sporcie”;

- dr Katarzyna Szmigielska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) - „Wyłączenia dla celów terapeutycznych – czy w pełni zabezpieczają przed możliwymi nadużyciami”;

- dr Dietlef Thieme  (Institute of Doping Analysis and Sports Biochemistry in Kreischa) – „Analityczne wyzwania w walce z dopingiem w sporcie;

- dr hab. Dorota Kwiatkowska (Polskie Laboratorium Antydopingowe) – „Program Paszportu Biologicznego.

 

Na zakończenie odbyła się  seria wykładów poruszający aspekt publiczny walki z dopingiem w sporcie:

- prof. Zbigniew Fijałek (Warszawski Uniwersytet Medyczny) – „Przestępczość farmaceutyczna a doping””;

- Agnieszka Ostrowska (POLADA) – „Działalność śledcza POLADA i współpraca z organami ścigania”;

- Grzegorz Borkowski (POLADA) – „Kierunki edukacji antydopingowej”.

Fot. Twitter MSiT

 

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie