17:50, 24 Nov 2017 r. Konferencja Trenerów Szkolenia Olimpijskiego „Tokyo 2020”

/files/news/dsc_8264.jpg

W Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale odbyła się trzydniowa konferencja trenerów szkolenia olimpijskiego i paraolimpijskiego. Otwarcia dokonał minister sportu i turystyki Witold Bańka.

 

Ponad 150 trenerów, szefów wyszkolenia, przedstawicieli MSiT, Instytutu Sportu-PIB oraz przedstawicieli świata nauk o sporcie miało okazję do wymiany doświadczeń, zdobycie nowej wiedzy, która pomoże przygotować reprezentację Polski do startów w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w stolicy Japonii. Uczestnicy wysłuchali wykładów, sprawozdań, wzięli udział w panelach dyskusyjnych.

 

Po przemówieniu ministra Bańki, o działaniach Departamentu Sportu Wyczynowego poinformował dr Marcin Nowak. Dyrektor DSW przedstawił podsumował rok 2017 w letnich dyscyplinach olimpijskich. Przygotowania reprezentacji do igrzysk paraolimpijskich w Tokio ocenił Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. O naukowym wsparciu procesu treningowego mówiła dyrektor IS-PIB dr Urszula Włodarczyk oraz dr Piotr Żmijewski, zastępca dyrektora ds. Badań i Wdrożeń IS-PIB.

 

Kolejne punkty konferencji odnosiły się do: periodyzacji treningu, suplementacji, regeneracji powysiłkowej, treningu siły i mocy, treningu stabilizacji czynnej, reakcji sportowca na stres, antydopingu. Szefowie wszystkich COS-ów w Cetniewie, Giżycku, Spale, Warszawie, Wałczu, Szczyrku i Zakopanem przedstawili ofertę i plany na przyszłość.

 

Wiele czasu prelegenci poświęcili zagadnieniu aklimatyzacji polskich sportowców podczas IO w Tokio. Podczas panelu dyskusyjnego doświadczeniami z zawodach w Japonii podzielili się obecny prezes PZLA Henryk Olszewski oraz obecny trener Adama Kszczota Zbigniew Król, a plan dostosowania się do warunków klimatycznych w Tokio przedstawili trener kadry narodowej kajakarek Tomasz Kryk i żeglarzy Paweł Kowalski.

 

Specjalny gość konferencji, prof. Masamitsu Ito z Nippon Sport Science University przybliżył różnice kulturowe dzielące Japonię i Europę, przedstawił realia życia w tym dalekowschodnim kraju i szczegółowo omówił możliwości rekonesansu przedolimpijskiego. Profesor Ito na zakończenie cyklu wykładów przeprowadził warsztat umiejętności komunikacji jako przykładowy element  programu  „Coach Developer”, który wdrażany jest przez rząd Japonii, aby wesprzeć trenerów w przygotowaniach do IO i IP.

 

Wystąpienia prelegentów podsumował podsekretarz stanu Jan Widera a następnie podzielił się informacjami na temat przygotowań MSiT do zawodów w Tokio.

 

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie