23:06, 05 Aug 2018 r. Medale Polaków na ME w Glasgow

W rozgrywanych pierwszy raz w nowej formule europejskich mistrzostwach 2018 reprezentanci Polski zdobyli już medale w wioślarstwie, pływaniu i kolarstwie torowym. W poniedziałek w Berlinie mistrzostwa Europy zaczynają lekkoatleci.

Mistrzostwa kontynentu rozgrywane na przełomie lipca i sierpnia tego roku odbywają się w wioślarstwie, pływaniu, kolarstwie torowym, szosowym i MTB, triathlonie, golfie, gimnastyce sportowej oraz jako jedyne w Berlinie a nie w Glasgow w lekkiej atletyce. Polacy odnoszą sukcesy na razie w trzech pierwszych dyscyplinach.

WIOŚLARSTWO

Wioślarze zakończyli już rywalizację w torze regatowym Strathclyde. Zdobyli łącznie cztery medale – jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe. Dało to im siódme miejsce w klasyfikacji medalowej. Najlepsi byli Rumuni, którzy siedmiokrotnie stawali w Glasgow na podium, z czego trzy razy na najwyższym stopniu.

Złoto dla Polski zdobyła kobieca czwórka podwójna w składzie: Katarzyna Zillmann, Maria Springwald, Agnieszka Kobus-Zawojska i Marta Wieliczko.

Po srebro sięgnęła kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej – Joanna Dorociak i Weronika Deresz.

Brąz wywalczyli: żeńska czwórka podwójna (Monika Chabel, Maria Wierzbowska, Olga Michalkiewicz, Joanna Dittmann) oraz męska czwórka podwójna (Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik i Maciej Zawojski).

Udany występ w Szkocji wioślarze potwierdzili nie tylko zdobytymi medalami. Polacy wystąpili łącznie w dziewięciu finałach A, trzykrotnie wywalczyli czwarte miejsca. Kolejną mistrzowską impreza w tym roku będą mistrzostwa świata, które odbędą się w dniach 9-16 września w Płowdiw.

KOLARSTWO TOROWE

Na welodromie im. sir Chris Hoy’a w Glasgow Polacy zdobyli dwa medale, ale w konkurencjach nieolimpijskich. W sobotę Justyna Kaczkowska była trzecia w wyścigu na 3 km, a Wojciech Pszczolarski zdobył złoto w wyścigu punktowym.

Nieco zawiódł Szymon Sajnok, mistrz świata z Apeldoorn z tego roku. Zawodnik grupy CCC Sprandi długo był liderem w omnium, ale źle rozegrał ostatnią konkurencję – wyścig punktowy – zajmując ostatecznie czwarte miejsce ze stratą punktu do drugiej pozycji.

Tuż za podium uplasowali się biało-czerwoni w sprincie drużynowym (Maciej Bielecki, Krzysztof Maksel, Mateusz Lipa), czwarte też były Polki (Daria Pikulik, Justyna Kaczkowska, Nikol Płosaj i Wiktoria Pikulik) w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Męski team w wyścigu na dochodzenie zajął piąte miejsce.

Mistrzostwa w kolarstwie torowym potrwają do wtorku 7 sierpnia.

PŁYWANIE

Medal dla Polski zdobyła na razie tylko sztafeta 4 x 100 m w stylu dowolnym w składzie: Jan Świtkowski, Konrad Czerniak, Jakub Kraska, Kacper Majchrzak. Popłynęli w czasie 3:14.20.

Bardzo blisko podium była Alicja Tchórz na 50 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Juvenii Kraków przegrała walkę o brąz z Finką Mimosą Jallow o zaledwie 0,04 s. W półfinale Polka wynikiem 27,72 s. pobiła rekord Polski.

Szósty na 200 m stylem motylkowym był Jan Świtkowski z czasem gorszym niż uzyskał na majowych mistrzostwach Polski w Łodzi.

Mistrzostwa w pływaniu potrwają do czwartku

.

LEKKOATLETYKA

Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce jako jedne w nowej formule tej imprezy odbędą się w Berlinie i zaczynają się w poniedziałek (6 sierpnia). Polska wysyła rekordową, liczącą 86 osób, kadrę.

Na poprzednich ME w Amsterdamie zdobyliśmy 12 medali, w tym sześć złotych, co dało Polakom pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej. Wtedy jednak była to impreza bezpośrednio poprzedzająca igrzyska olimpijskie i nie wystąpiło w niej wielu czołowych zawodników z innych krajów.

Kierownik wyszkolenia PZLA Krzysztof Kęcki w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej uznał, że sukcesem w Berlinie będzie osiem krążków polskich reprezentantów.

Lekkoatletyczne ME zakończą się w niedzielę 12 sierpnia.