23:21, 28 Mar 2012 r. Parlamentarzyści zapoznali się z przygotowaniami do IO w Londynie

/files/news/20120328_komisja_sejmowa_2.jpg

W środę, 28.03, w Centrum Olimpijskim odbyło się wyjazdowe spotkanie Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, z jej przewodniczącym Ireneuszem Rasiem na czele, z Prezydium PKOl. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki z podsekretarzem stanu Jackiem Foksem, trenerzy Zespołu Wsparcia Klubu Polska oraz prezesi polskich związków sportowych m.in.: jeździeckiego, kajakowego, lekkiej atletyki, pływania, towarzystw wioślarskich, narciarskiego i hokeja na lodzie.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki oraz sekretarz generalny Adam Krzesiński przedstawili parlamentarzystom, wśród których nie brakowało znanych byłych sportowców (Leszek Blanik, Jagna Marczułajtis, Maciej Zieliński, Paweł Papke, Zbigniew Pacelt), strukturę PKOl oraz obecnie realizowane zadania programowe. Wiceminister sportu oraz Paweł Słomiński – szef Zespołu Wsparcia Klubu Polska zapoznali obecnych z zasadami funkcjonowania tego projektu, związanego z przygotowaniami prowadzonymi przez związki sportowe do letnich igrzysk olimpijskich w Londynie. Minister Foks podkreślił, że 75 proc. środków z budżetu resortu jest w bieżącym roku kierowane na przygotowania w letnich dyscyplinach olimpijskich. Przewodniczący ZW poinformował, że do tej pory nasi sportowcy uzyskali 81 kwalifikacji olimpijskich. Dodał, że według symulacji przeprowadzonej przez zespół i biorąc pod uwagę, że kwalifikacje w wielu sportach nie są jeszcze zakończone, na igrzyska powinno zakwalifikować się ponad 200 zawodniczek i zawodników.

O stanie prac organizacyjno-logistycznych związanych z przygotowaniami polskiej ekipy olimpijskiej poinformowała zebranych szefowa przyszłej Misji Olimpijskiej Marzenna Koszewska. Oznajmuła, że z uwagi na dość rygorystyczne wymogi stawiane przez MKOl i LOCOG (komitet organizacyjny igrzysk) ogółem, w wyznaczonym na 23 marca terminie, Polska zgłosiła do londyńskich igrzysk aż 1127 osób (zawodników, trenerów, lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, oficjeli). Aż tak liczna ekipa ekipa oczywiście nie będzie. Wiadomo jednak, że poza wykaz zgłoszonych nazwisk, przy ostatecznym formowaniu składu, nie będzie już można wyjść.

Podczas spotkania szef marketingu PKOl Ireneusz Kutyła zademonstrował zebranym kolekcję strojów defiladowych, sportowych, relaksowych oraz różnych akcesoriów dla reprezentacji Polski, nad którą od 2010 r. pracuje firma OTCF z Wieliczki (właściciel marki „4F”). Oficjalna prezentacja olimpijskich ubiorów jest planowana na pierwszą połowę maja.

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie