09:15, 25 Sep 2023 r. Słaby występ zapaśników

Bez medalu zakończyli występ w Belgradzie na mistrzostwach świata polscy zapaśnicy. Jedyną kwalifikację olimpijską wywalczyła Anhelina Łysiak (kat. 57 kg).

Dla zapaśników mistrzostwa były pierwsza okazją do zdobycia kwalifikacji na igrzyska w Paryżu w 2024 roku. Zgodnie z regulaminem na tych zawodach zapaśnicy mogli wywalczyć po pięć kwalifikacji w 18 kategoriach wagowych (po sześć u kobiet i mężczyzn w stylu wolnym i klasycznym). Reprezentacja Polski liczyła 22 osoby. Przed rokiem, kiedy mistrzostwa odbyły się również w Belgradzie, „Biało-Czerwoni” zdobyli trzy medale – Anna Łukasik (kat. do 50 kg), Anhelina Łysiak (kat. do 57 kg), Jowita Wrzesień (kat. 59 kg).

Krótkie podsumowanie MŚ Belgrad’23

• Najlepszy wynik z reprezentantów Polski – w konkurencjach olimpijskich – uzyskała Anhelina Łysiak. Zapaśniczka Cementu Gryf Chełm była piąta i stoczyła dodatkową walkę o kwalifikację olimpijską do igrzysk w Paryżu. Pokonała w niej Turczynkę Elvirę Kamaloglu 8:4.
  • Z przedstawicieli stylu wolnego na ćwierćfinale zakończył swój udział Robert Baran (kat. 125 kg) i był to najbardziej udany start Polaka w tej konkurencji.
  • W stylu klasycznym najwyżej sklasyfikowanymi Polakami byli Patryk Bednarz (kat. 77 kg) – na 11. pozycji i Arkadiusz Kułynycz (kat. 87 kg) – na 12. Obaj zakończyli rywalizację na 1/8 finału.
  • Piąte miejsce w nieolimpijskiej kategorii do 72 kg zajęła Natalia Strzałka.

Zapaśnicy nie stracili jeszcze szansy na występ w Paryżu. Powalczą o udział w igrzyskach w kwietniu i w maju 2024 roku podczas turniejów kwalifikacyjnych.