15:28, 16 Jul 2012 r. Starty Polaków w dniach 9-15 lipca 2012 r.

W ostatnim tygodniu polska Reprezentacja Olimpijska powiększyła się o dwójkę zawodników. Do grona olimpijczyków dołączyły lekkoatletki: Anna Rogowska i Karolina Tymińska.

Rogowska (na zdjęciu) wystartowała we francuskim Sotteville po raz pierwszy w tym sezonie. Nasza tyczkarka od maja borykała się z kontuzją nogi i nie mogła powalczyć o minimum olimpijskie w wyznaczonym przez PZLA terminie. Urazy leczyli też mistrz świata w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski i siedmioboistka Karolina Tymińska. Dla tej trójki związek i Polski Komitet Olimpijski wydłużyli czas uzyskiwania wskaźników do końca lipca.

Annie Rogowskiej udało się wypełnić normę z nawiązką już 10 lipca. Polka uzyskała 4,70 m – wysokość rokującą nadzieję na walkę o medal w Londynie – mimo iż skakała ze skróconego o dwa kroki rozbiegu. W Sotteville zajęła 3. miejsce. Z Brytyjką Holly Bleasdale przegrała liczbą skoków i o 5 cm z Rosjanką Jeleną Isinbajewą.

W niedzielę do Rogowskiej dołączyła Karolina Tymińska. Czwarta siedmioboistka ostatnich MŚ i siódma zawodniczka IO w Pekinie miała za zadanie uzyskać 4300 pkt. w pięciu konkurencjach wielobojowych podzielonych na dwie imprezy. 7 lipca w Białogardzie rzucała oszczepem i biegała 200 m. Tydzień później, w Warszawie pchała kulą, skakała wzwyż i biegła na 100 m przez płotki. Reprezentantce Polski udało się zgromadzić 4328 pkt i tym samym została 218. zawodniczką zakwalifikowaną na wyjazd do Londynu. Czekamy zatem jeszcze tylko na udany występ Pawła Wojciechowskiego, który może zostać 60. lekkoatletą w gronie olimpijczyków.

Lekkoatletyka zdominowała wydarzenia sportowe w ubiegłym tygodniu. W Barcelonie odbyły się mistrzostwa świata juniorów. W Londynie rozegrany został mityng z cyklu Diamentowej Ligi, w którym widoczni byli także reprezentanci Polski. Adam Kszczot kontynuuje znakomitą tegoroczną serię. Tym razem zwyciężył na 800 m w DL. W zawodach nie brał udziału rekordzista świata, Kenijczyk David Rudisha, ale w stawce znalazło się kilku jego znakomitych rodaków, jak choćby Abubaker Kaki, Job Kinyor i Richard Kiplagat. Polak rozstrzygnął zawody znakomitym finiszem uzyskując czas 1.44,49 min.

Na podium w Londynie stawali też Tomasz Majewski i sztafeta męska 4x100 m. Nasz kulomiot, który za trzy tygodnie będzie bronił tytułu mistrza olimpijskiego, tym razem zajął 2. miejsce. Pchnął kulę na odległość 21,28 m ustępując o 6 cm Amerykaninowi Reese’owi Hoffie. Sprinterzy w biegu rozstawnym zajęli 3. miejsce z wynikiem 38,78 s. Przed Polakami finiszowały ekipy Trynidadu i Tobago (38,23 s) oraz Holandii (38,70). Czwarte miejsce zajęli faworyzowani Brytyjczycy, którzy ulegli Biało-Czerwonym o 0,02 s.

Z MŚJ Polska wróciła z trzema srebrnymi medalami. Krzysztof Brzozowski stoczył pasjonującą walkę o zwycięstwo w konkursie pchnięcia kulą z Nowozelandczykiem Jacko Gillem. Polak zajął 2. lokatę uzyskując wynik 21,78 m (kula 6 kg), o 64 cm lepszy od dotychczasowego rekordu życiowego – Gill wygrał z wynikiem 22,20 m. Na drugim stopniu podium stanął też dyskobol Wojciech Praczyk z wynikiem 62,75 m (dysk o wadze 1,75 kg). Polaka wyprzedził zaledwie o 5 cm Jamajczyk Fedrick Dacres.

Polacy skończyli mistrzostwa mocnym akcentem. Brawurowo pobiegli w sztafecie 4x400 m ustępując jedynie reprezentantom USA. Biało-Czerwoni uzyskali doskonały czas 3.05,05 min. Kilka minut wcześniej, w biegu rozstawnym kobiet, Polki zajęły 7. lokatę. W obu sztafetach pierwszoplanowe role odegrali olimpijczycy. Trenerzy naszej reprezentacji powołali do składów olimpijskich sztafet uczestników MŚJ 18-latków, Patrycję Wyciszkiewicz (wyprowadziła na II zmianie Polki z ósmego na trzecie miejsce, którego nie utrzymały jej koleżanki) i Patryka Dobka (kończył bieg). Indywidualnie Polka była 11. Również jej kolega odpadł w półfinale – miał 9. czas (46,56 s), zaledwie o 0,07 s gorszy od ostatniego finalisty.

Pięcioboiści także startowali w imprezie mistrzowskiej. W Sofii walczono o prymat na Starym Kontynencie. Polacy zakończyli zawody bez sukcesów. Najwyższe miejsce – trzynaste – wywalczyła Sylwia Gawlikowska, zaś wśród mężczyzn Bartosz Majewski był 16. Pozostali Polacy znaleźli się poza drugą 10: 22. lokaty zajęli Aleksandra Skarżyńska i Łukasz Klekot, a Katarzyna Wójcik była 24.

Warto odnotować zwycięstwo w tenisowym turnieju z serii ATP World Tour 250 Łukasza Kubota, który w rywalizacji debli wystąpił w parze z Francuzem Jeremym Chardym. W finale zawodów, rozgrywanych na kortach ziemnych, pokonali rozstawioną z nr 4 parę słowacko-brazylijską Michal Mertinak i Andre Sa 6:1, 6:3. Niestety, nie powiódł się Polakowi start w grze pojedynczej, w której zakończył udział na I rundzie. Aż do USA wybrała się Urszula Radwańska. W turnieju rangi Premier w Stanford, na kortach twardych, doszła do ćwierćfinału, gdzie nie sprostała niżej notowanej Amerykance Coco Vandeweghe 4:6, 4:6.

Skład Reprezentacji Olimpijskiej oraz więcej wyników Polaków w odpowiednich zakładkach na naszej stronie

Starty Polaków w dniach 9-15 lipca 2012 r.