14:22, 19 Mar 2012 r. Starty zawodników Klubu Polska – 12-18 marca 2012 r.

Ostatni tydzień stał pod znakiem kończącej się rywalizacji w Pucharach Świata w sportach zimowych. Przyniósł też kilka nowych kwalifikacji olimpijskich.

Justynie Kowalczyk nie udało się po raz czwarty z rzędu wywalczyć Wielkiej Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Polka zakończyła tę rywalizację na 2. miejscu. Nasza najlepsza biegaczka, bez której – jak stwierdził trener reprezentacji Norwegii – zawody narciarskie byłyby nudne, nie zdołała też wygrać kończących sezon zawodów finałowych PŚ. Po sprincie rozegranym w Sztokholmie, w którym zajęła 8. lokatę i 5. miejscu w prologu w Falun, Kowalczyk straciła szansę na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej na rzecz Marit Bjoergen. Ale dała jeszcze kibicom powód do radości zwyciężając, po raz 5. w tym sezonie, bieg na 10 km techniką klasyczną. W biegu na tym samym dystansie, ale techniką dowolną Polka była 5. i na tym miejscu zakończyła udział w finale PŚ. I tym razem najlepsza była Bjoergen.

Skoczkowie kończyli sezon 2011/12 w Planicy. Kamil Stoch nie stawał na podium, ale obronił wysokie, 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Dobrze spisywali się w tych zawodach pozostali Polacy, a zwłaszcza Piotr Żyła, który w ostatecznej punktacji znalazł się na 19. miejscu.

Dla biatlonistów ostatnia zima nie była udana. Zwłaszcza dla Tomasza Sikory. Najlepszy w historii polski specjalista w tej dyscyplinie, wicemistrz olimpijski z Turynu, zajął w klasyfikacji generalnej dopiero 72. lokatę. Znacznie lepiej wypadły panie. Najlepsza była Krystyna Pałka, która zakończyła sezon na 17. miejscu, Weronika Nowakowska-Ziemniak na 24. Pozostałe zawodniczki uplasowały się poza czołową 40.

W Indian Wells rywalizowali tenisiści i tenisistki. Zarówno Agnieszka Radwańska, jak i debel Mariusz Fyrstenberg i Mariusz Matkowski ulegli późniejszym zwycięzcom. Polka zakończyła turniej w ćwierćfinale, w którym została pokonana 2:6, 0:6 przez liderkę rankingu WTA, Białorusinkę Wiktorię Azarenkę. W takim samym stosunku przegrali debliści z parą Marc Lopez/Rafael Nadal. Hiszpański duet został stworzony w tym sezonie specjalnie pod kątem udziału w igrzyskach w Londynie. Nadal zwykle nie grywa w grze podwójnej, ale w Londynie chce poszukać medalu – podobnie jak Roger Federer w Pekinie – także w deblu. W USA pokazał, że jest na dobrej drodze. Reprezentanci Polski po turnieju w USA odnotowali jednak zdecydowany awans w rankingach WTA i ATP. Radwańska zajmuje obecnie najwyższą w karierze 4. pozycję. Debel przeskoczył z 10. na 5. miejsce.

Ten tydzień przyniósł kilka kwalifikacji olimpijskich dla naszych reprezentantów, ale i rozczarowań. Udział w igrzyskach zapewniła już sobie, dzięki miejscu w światowym rankingu, szablistka Aleksandra Socha. Ta sztuka nie udała się Radosławowi Zawrotniakowi. Szpadzista ma jeszcze szansę wywalczyć przepustkę do Londynu z kwietniowego turnieju kwalifikacyjnego. Podobnie jak jeden z polskich florecistów (jeszcze nie wiadomo, który), gdyż ani żaden z Polaków, ani drużyna w tej broni nie osiągnęła w rankingu odpowiednio wysokiego miejsca. W turnieju kwalifikacyjnym wystąpi także szablista Adam Skrodzki, który w niedzielę odniósł największy sukces w karierze zajmując 3. miejsce w PŚ w Moskwie.

Już wiadomo, że do Londynu pojedzie trójka polskich lekkoatletów. Karolina Jarzyńska wypełniła już wcześniej normę wyznaczoną przez PZLA w maratonie, ale zgodnie z założeniami, musiała jeszcze uzyskać odpowiedni rezultat w półmaratonie. Udało jej się to w tym tygodniu, w Nowym Jorku. Kwalifikację wywalczyli także chodziarze. Na 20 km wystartują w Londynie Katarzyna Kwoka i Jakub Jelonek, którzy udanie wystartowali w szwajcarskim Lugano.

Warto odnotować sukces Mai Włoszczowskiej, która wygrała w Pietermaritzburgu pierwszy w roku 2012 wyścig kolarski z cyklu Pucharu Świata w konkurencji cross country. Konrad Czerniak był najszybszy na 100 m st. motylkowym i 3. na 100 m st. dowolnym w pływackim mityngu w Amsterdamie. W tych samych zawodach wyścig na 200 m st. motylkowym wygrała Otylia Jędrzejczak. Udanie startowały także łuczniczka Natalia Leśniak - 1. miejsce w międzynarodowych mistrzostwach Afryki - oraz gimnastyczka artystyczna Joanna Mitrosz, która zajęła 4. miejsce w zawodach w Kijowie.

Wszystkie wyniki zawodników Klubu Polska z ostatniego tygodnia i z poprzednich na naszej stronie w zakładce „wyniki zawodów”.