17:16, 13 Feb 2018 r. V dzień ZIO w Pjongczangu

Polscy reprezentanci nadal bez medalu, wciąż też zajmują odległe pozycje.

Justyna Kowalczyk wystąpiła we wtorek na jednym z dwóch dystansów w których liczyła na dobrą lokatę – w sprincie. Polska multimedalistka olimpijska przebrnęła pewnie przez eliminacje, ale w biegu ćwierćfinałowym zajęła dopiero piąte miejsce i odpadła z rywalizacji. W kwalifikacjach przepadły Sylwia Jaśkowiec (37. miejsce) i Ewelina Marcisz (38.).

W sprincie panów z dobrej strony pokazał się Kamil Bury. 22-letni biegacz z Istebnej, który w ostatniej chwili dostał się do reprezentacji olimpijskiej, awansował do ćwierćfinału. W tej fazie zajął szóste miejsce w swojej grupie. Maciej Staręga był 38. w eliminacjach.

Łyżwiarze szybcy rywalizowali na dystansie 1 500 m, w tej konkurencji, w której cztery lata temu w Soczi Zbigniew Bródka zdobył złoty medal.  W hali w Gangneung chorąży polskiej reprezentacji zajął 12. miejsce. 16. był Jan Szymański, a 20. Konrad Niedźwiedzki. Na ćwierćfinale udział w biegu na 500 w short tracku zakończyła Natalia Maliszewska. Przegrała jednak ze złotą i srebrną medalistką.

Słabo spisały się także saneczkarki Ewa Kuls-Kusyk i Natalia Wojtuściszyn w jedynkach. Nie zakwalifikowały się do czwartego finałowego ślizgu, zajmując ostatecznie 20. i 25. miejsce. Kombinacji alpejskiej nie ukończył Michał Kłusak, odpadając w slalomie.

Medale zdobywają więc inni. Trwa znakomita passa Holendrów w łyżwiarstwie szybkim. Na 1500 m pierwsze miejsce zajął Kjeld Nijis. To czwarte złoto Holendrów na cztery dotychczas rozegrane konkurencje na torze długim. Na torze krótkim na 500 m najlepsza była Włoszka Arianna Fontanna.

Pierwszą konkurencję alpejską – kombinację - wygrał lider Pucharu Świata Austriak Marcel Hirscher. Złoto w halfpipe kobiet dla Amerykanki Chloe Kim, w saneczkarskich jedynkach dla Niemki Natalie Geisenberger. W sprincie w biegach zwyciężył Norweg Johannes Hoesfot Klaebo i Szwedka Stina Nilsson. Kanadyjczycy pokonali w finale miksta w curlingu Szwajcarię.