17:47, 15 Feb 2018 r. VII dzień ZIO w Pjongczangu. 6. miejsce Hojnisz

Znakomicie wypadła Monika Hojnisz w biegu na 15 km w biathlonie. Kamil Stoch wyrównał rekord dużej skoczni podczas drugiej czwartkowej sesji treningowej.

W trzeciej biathlonowej konkurencji w Pjongczangu Polki spisały się zgodnie z oczekiwaniami. Weronika Nowakowska w trzech strzelaniach była bezbłędna i zanosiło się na dobry wynik, ale w ostatniej próbie oddała dwa niecelne strzały. Całą winę wzięła na siebie. Jak mówiła nie poradziła sobie z adrenaliną. Ostatecznie zajęła 21. miejsce.

Hojnisz na strzelnicy pomyliła się tylko raz. Biegła znacznie lepiej niż Nowakowska, co dało jej ostatecznie szóstą pozycję. Dzięki temu występowi 25-letnia biathlonistka z Chorzowa weźmie udział w biegu masowym. Nowakowska jest pierwszą rezerwową. Krystyna Guzik na 15 km była 52., a Magdalena Gwizdoń – 83.

Kolejne sesje treningowe odbyli skoczkowie. Na dużej skoczni najdłuższy skok – na odległość 139,5 m – oddał Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi zrezygnował z ostatniej próby, a w pierwszej był drugi. Z Polaków dobrze skakali również Dawid Kubacki i Stefan Hula. Zawiódł Piotr Żyła, który nie wystąpi w piątkowych kwalifikacjach.

Godnych uwagi było kilka pozostałych startów Polaków. Sztafeta saneczkarska w składzie Ewa Kuls-Kusyk, Maciej Kurowski, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski była ósma. W snowcrossie 20. miejsce zajął Mateusz Ligocki, 27. w slalomie gigancie Maryna Gąsienica-Daniel, 42. w zjeździe – Michał Kłusak. W biegu na 10 km stylem dowolnym najlepsza z reprezentantek biało-czerwonych Sylwia Jaśkowiec – 24.

Z kilkudniowym opóźnieniem odbył się zjazd mężczyzn. Zwyciężył Aksel Lund Svindsal. Lider zjazdowego Pucharu Świata Szwajcar Beat Feuz – trzeci. W gigancie kobiet rywalkom nie dała szans Amerykanka Mikaela Shiffrin.

Do niespodzianek doszło w obu biathlonowych biegach. Na 15 km kobiet wygrała 22-letnia Szwedka Hanna Oeberg, a na 20 km mężczyzn Norweg Johannes Thingnes Boe. Martin Fourcade bez medalu.

Kanadyjczyk Ted-Jan Bloemen przełamał złotą passę Holendrów w łyżwiarstwie szybkim w biegu na dystansie 10 000 m. Sensacyjnie na najwyższym podium w konkurencji par sportowych w łyżwiarstwie figurowym stanął duet z Niemiec Aljona Sawczenko-Bruno Massot. Niemcy wygrali też sztafetę saneczkarską. Francuz Pierre Vaultier ze złotem w snowcrossie.