09:53, 02 Mar 2019 r. Złoto Michała Haratyka

W pierwszym dniu 35. Halowych Mistrzostw Europy w Glasgow Michał Haratyk wygrał konkurs pchnięcia kulą. Kilku polskich zawodników zawiodło.

Haratyk tytuł zapewnił sobie już w pierwszej próbie finałowego konkursu, w której uzyskał 21,65 m. To najlepszy w tym roku wynik w Europie i rekord życiowy kulomiota z Bielska-Białej. Drugie miejsce zajął Niemiec Dawid Storl – 21,54, a trzecie Czech Tomas Stanek – 21,25. Haratyk jest trzecim Polakiem w historii HME, który sięgnął po tytuł w tej konkurencji. Przed nim dokonali tego Tomasz Majewski i Konrad Bukowiecki.

Pozostali Polacy walczyli głównie w eliminacjach. Do finału skoku o tyczce awansowali Piotr Lisek i Paweł Wojciechowski, na 400 m – Justyna Święty-Ersetic, a na 1500 m – Sofia Ennaoui i Marcin Lewandowski.

Spory zawód sprawił Konrad Bukowiecki. Broniący tytułu w pchnięciu kulą kulomiot w kwalifikacjach zajął dopiero 11. Miejsce z wynikiem 20,18. Ostatnio jednak zmagał się z chorobą. Niespodziewanie w półfinale biegu na 400 m odpadła Iga Baumgart-Witan.