Siła a wytrzymałość autor: Dr Dariusz Sitkowski, data: 10:08, 04 Oct 2011 r.

Kolejność stosowania treningów siły i wytrzymałości może wpływać na wydolność tlenową i zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków?

/files/person/portret_sitkowskiego_2.jpg

Ostanie badania pokazują, że dodanie treningu siły mięśniowej do treningu wytrzymałości korzystnie wpływa zarówno na wydolność tlenową, jak i zdolność do wykonywania długotrwałych wysiłków fizycznych. Stąd wielu zawodników dyscyplin wytrzymałościowych coraz częściej stosuje ten swoisty mikst w swoich przygotowaniach.
Niemniej jednak, jak dotąd niewiele wiadomo, jaki wpływ na organizm ma kolejność stosowania w jednej jednostce treningowej tych dwóch przeciwstawnych rodzajów oddziaływań. Dlatego niezwykle interesujące wydają się wyniki badań, które na łamach „British Journal of Sports Medicine” opublikował zespół naukowców tunezyjskich. 
Czterdziestu ośmiu badanych podzielono na pięć grup. Grupa E – prowadziła wytrzymałościowy trening biegowy, grupa S – prowadziła trening siły metodą obwodową oraz grupy E+S i S+E stosowały trening łączący E i S w różnej kolejności. Piątą grupą była grupa kontrolna, która w okresie trwania eksperymentu nie prowadziła żadnego treningu. 
Wyniki badań potwierdziły, że równoczesne stosowanie treningu siły i wytrzymałości przynosi poprawę wydolności tlenowej i zdolności do wykonywania długotrwałych wysiłków, jednakże poprawa ta jest większa, gdy w czasie tej samej sesji treningowej trening wytrzymałości jest wykonywany przed treningiem siły.
(Więcej szczegółów znajduje się w „Br J Sports Med.” 2005:39:555-560)

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie