Dlaczego warto się wysypiać autor: Dr Dariusz Sitkowski, data: 19:09, 15 Oct 2011 r.

Czy wiecie, że powtarzający się niedobór snu może doprowadzić do wydatnego obniżenia poziomu testosteronu?

/files/person/portret_sitkowskiego_5.jpg

Oprócz wpływu na męskie zachowanie seksualne i rozrodczość, testosteron (TST) stymuluje rozwój masy i siły mięśni, redukuje zawartość tkanki tłuszczowej oraz poprawia samopoczucie i zwiększa energię życiową. Wydzielanie TST podlega rytmice dobowej. Jego najwyższe stężenia w surowicy krwi obserwuje się nad ranem, a najniższe w okresie pomiędzy godzinami 14.00 a 22.00. W czasie snu dochodzi do wzmożonej sekrecji tego hormonu.
W ostatnim numerze „The Journal of the American Medical Association” opublikowano wyniki eksperymentu, w którym badano efekt ograniczenia długości snu na poziom TST u młodych, zdrowych mężczyzn. Porównywano stężenia tego hormonu, gdy badani spali średnio ok. 10 godzin na dobę i gdy spali mniej niż 5 godzin. Restrykcja snu już po tygodniu doprowadziła do 10-15% obniżenia poziomu TST, czemu towarzyszyło pogorszenie nastroju i obniżenie energii życiowej. 
Autorki tego eksperymentu podkreślają, że sen o złej jakości lub powtarzające się niewysypianie przyczyniają się do zaburzeń gospodarki hormonalnej, mających wiele negatywnych następstw dla młodych mężczyzn. I nie chodzi tu tylko o sam spadek libido i płodności, ale też inne konsekwencje wynikające z tego, że TST warunkuje przyrost masy i siły mięśniowej oraz zdolność koncentracji umysłowej (co jest szczególnie istotne dla sportowców – przyp. red.).
(Więcej informacji w JAMA, 2011;305(21):2173-2174)

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie