14:44, 23 Jan 2023 r. 17 medali na Uniwersjadzie

W Lake Placid odbyła się 30. edycja zimowej Uniwersjady. Polacy zdobyli 17 medali i zajęli piątą pozycję w klasyfikacji medalowej. To drugi najlepszy wynik w historii występu biało-czerwonych w tej imprezie. W 2013 roku we włoskim Trydencie Polacy wywalczyli 23 medale.

W programie Uniwersjady doszło do znaczących zmian, które wpłynęły na wynik reprezentacji Polski. Ponownie rozegrano zawody w skokach narciarskich i łyżwiarstwie szybkim. Tych sportów brakowało w programie cztery lata temu.

Najlepiej zaprezentowali się skoczkinie narciarskie. Trzy złote medale wywalczyła, studentka Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Nicole Konderla. Skoczkowie łącznie zdobyli pięć medali.

Złote medale

Nicole Konderla  (skoki narciarskie) - konkurs indywidualny, skocznia normalna

Nicole Konderla /Adam Niżnik (skoki narciarskie) – konkurs drużyn mieszanych

Nicole Konderla/Kinga Rajda (skoki narciarskie) – konkurs drużynowy kobiet

Natalia Jabrzyk, Iga Wojtasik, Olga Kaczmarek (łyżwiarstwo szybkie) – bieg drużynowy kobiet

Anna Nędza Kubiniec (biathlon) – sprint.