23:01, 20 Aug 2023 r. Cztery kwalifikacje olimpijskie żeglarzy

W Hadze na wodach Morza Północnego odbyly się mistrzostwa świata w żeglarstwie (World Sailing). W konkurencjach olimpijskich Polacy nie wywalczyli medali, ale zdobyli cztery kwalifikacje olimpijskie. Dwa razy na podium stawali żeglarze z niepełnosprawnościami.

Mistrzostwa były pierwszym zawodami w żeglarstwie, na których zawodnicy walczyli o kwalifikacje olimpijskie na igrzyska w Paryżu (regaty olimpijskie odbędą się w Marsylii). Kolejną szansą kwalifikacji dla polskich żeglarzy będą mistrzostwa Europy i zawody Pucharu Świata.

Najważniejsze wyniki reprezentantów Polski w regatach w Hadze i na jeziorze Braassemermeer.

• Kwalifikację w klasie ILCA 6 dla kraju zdobyla Agata Barwińska (18. miejsce na mistrzostwach).
  • Kwalifikacje w klasie 49er dla kraju zdobyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (7. miejsce).
  • Kwallifikacje w windsurfingowej klasie iQFoil dla kraju zdobyli Paweł Tarnowski (13. miejsce) i Maja Dziarnowska (19. miejsce).
  • Po raz piewszy w historii mistrzostwa świata World Sailing odbyły się z mistrzostwami świata dla żeglarzy z niepełnosprawnościami. Mistrzostwa w para żeglarstwie rozegrane zostały na jeziorze Braassemermeer.
  • Piotr Cichocki został mistrzem świata, a Olga Górnaś wicemistrzynią świata  w klasie Hansa 303.

„W sumie żeglarskich konkurencji olimpijskich jest 10, a w ciągu najbliższego roku będą jeszcze kolejne szanse na uzyskanie kwalifikacji. Nasi żeglarze mogą realnie myśleć o przepustkach do Paryża w klasach Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn i 49erFX. W klasach 470 i ILCA 7 polscy żeglarze to jeszcze uzdolnieni juniorzy, którzy w stawce seniorskiej zdobywają dopiero doświadczenie. W klasie Nacra 17 Polska nie prowadzi szkolenia.” – czytamy w podsumowaniu mistrzostw na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego.