12:28, 19 Feb Damian Żurek - medal MŚ i rekord Polski

Damian Żurek zdobył brązowy medal na 500 m mistrzostw świata na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które odbyły się w Calgary. Wynikiem 34,11 zawodnik Pilicy Tomaszów Mazowiecki ustanowił nowy rekord Polski. Panie sięgnęły również po brąz w nieolimpijskiej konkurencji sprintu drużynowego.

Występ na bardzo szybkim torze w Calgary to ukoronowanie bardzo dobrego sezonu w wykonaniu polskich panczenistów, szczególnie sprinterów. – Oczywiście, marzył nam się również medal sprinterów w drużynie, sami chłopcy celowali nawet w złoto, ale poziom na mistrzostwach świata był kosmiczny. W dalszym ciągu pokazujemy, że w sprincie, zwłaszcza na 500 m i w drużynach, trzeba się z nami liczyć – powiedział Konrad Niedźwiedzki, dyrektor sportowy w PZŁS (wypowiedź za stroną oficjalną).

Żurek przez długi czas zajmował po swoim przejeździe pierwsze miejsce. Czekał na rezultaty sześciu kolejnych zawodników. Polaka wyprzedzili dwaj uznani rywale dopiero w ostatnim biegu – Amerykanin Jordan Stolz (33,69) i Kanadyjczyk Laurent Dubruell (33,95). Żurek pobił rekord 34,18 Piotra Michalskiego z grudnia 2021 roku na tym samym torze. W tym roku 24-letni łyżwiarz z Tomaszowa Mazowieckiego zajął ósme miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na 500 m. Był trzeci na tym dystansie w grudniowych zawodach w Tomaszowie. W Stavanger zajął czwarte miejsce na 1000 m. Na MŚ w Calgary był siódmy.

W Kanadzie wartościowe rezultaty osiągnęli również inni reprezentanci. Po trzecie miejsce w sprincie drużynowym (konkurencja nieolimpijska) pojechały Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek. W tej samej konkurencji u mężczyzn Polacy – Damian Żurek, Marek Kania i Piotr Michalski – zajęli piąte miejsce, ustanawiając rekord kraju (1:17.37). Na 500 m dziewiąta była Andżelika Wójcik. W biegu drużynowym Natalia Jabrzyk, Karolina Bosiek i Magdalena Czyszczoń uplasowały się na siódmej pozycji.

Za niespełna trzy tygodnie w Inzell (7-10 marca) zostaną rozegrane mistrzostwa świata w wieloboju i wieloboju sprinterskim. Za tydzień w Tomaszowie Mazowieckim odbędą się wielobojowe mistrzostwa Polski.