23:17, 18 Sep 2022 r. Koszykarze czwartą drużyną w Europie

Bardzo dobry i niespodziewany wynik polskich koszykarzy. Na mistrzostwach Europy drużyna prowadzona przez Igora Milicicia awansowała do strefy medalowej. Ostatecznie zajęła czwarte miejsce. To największy sukces polskich koszykarzy w imprezie tej rangi od 51 lat. Mistrzami kontynentu zostali Hiszpanie.

Na tegorocznym Eurobaskecie biało-czerwoni pokonali w fazie grupowej, która rozgrywana była w Pradze: Czechy, Izrael i Holandię. W grupie zajęli trzecie miejsce za Serbią i Finlandią.

W 1/8 finału Polska wygrała z Ukrainą 94:86. Najważniejsze i najbardziej cenne zwycięstwo odniosła w ćwierćfinale z obrońcami tytułu ze Słowenii 90:87. Wyraźna porażka z Francją w półfinale 54:95 i w meczu o brązowy medal z Niemcami 69:82 nie zaciera bardzo udanego wrażenia jakie po turnieju zostawiła reprezentacja polskich koszykarzy. Przed turniejem w tzw. „Power Rankingu FIBA” biało-czerwoni byli na 15. miejscu.

- Wbrew części opinii publicznej, te ostatnie trzy lata dla polskiej męskiej koszykówki nie wydają się być najgorsze. Mieliśmy trochę pecha w kwalifikacjach do przyszłorocznych mistrzostw świata, ale trzy lata temu o tej porze świętowaliśmy ósme miejsce na świecie, teraz czwarte na Starym Kontynencie. Mam wielką nadzieję, że moda na koszykówkę wróci – powiedział po ostatnim meczu turnieju lider polskiej drużyny, Mateusz Ponitka.