13:09, 12 Feb Marcin Zawół wicemistrzem Europy

W Jakuszycach odbyły się mistrzostwa Europy juniorów. Drugie miejsce - w olimpijskiej konkurencji - sprincie na 10 km zajął Marcin Zawół, czwarta w testowanej przez Międzynarodową Unię Biathlonu konkurencji mass start 60, była Anna Nędza-Kubiniec.

Mistrzostwa Europy Juniorów były pierwszymi zawodami na nowym obiekcie na Polanie Jakuszyckiej. W imprezie wzięło udział ponad 250 zawodniczek i zawodników, w tym 14 biathlonistek i biathlonistów z Polski. Do zdobycia było osiem kompletów medali w czterech konkurencjach. Pojawiła się jedna nowa konkurencja - mass start 60 (od 60 startujących zawodników wyłonionych na podstawie dwóch wcześniej rozegranych konkurencji indywidualnych).

Z Polaków najlepiej zaprezentował się Marcin Zawół. W rozgrywanych przy niesprzyjającej pogodzie zawodach w sprincie polski biathlonista miał dwie rundy karne. Przegrał tylko z Finem Arttu Heikkinenem, który pomylił się w strzelaniu tylko raz. Trzeci był Jacob Kulbin z Estonii. Zawół był ósmy w biegu indywidualnym na 15 km oraz dziewiąty w mass starcie.

Z kobiecej reprezentacji najlepsze wyniki miały Anna Nędza-Kubiniec i Barbara Skrobiszewska. W mass starcie pierwsza z tych zawodniczek była czwarta i do medalu zabrakło jej osiem sekund, Skrobiszewska zaliczyła dwie karne rundy i została sklasyfikowana na szóstej pozycji. Skrobiszewska była dziewiąta w olimpijskiej konkurencji springu na 7,5 km.