11:55, 28 Aug 2023 r. Mistrzostwa świata w lekkiej atletyce za nami

W Budapeszcie zakończyły się 19. mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. To najważniejsza tegoroczna impreza w sezonie rozegrana na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu. Polacy wywalczyli dwa medale – Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. „Biało-Czerwoni” zdobyli 31 punktów, co jest najsłabszym wynikiem w XXI wieku.

W klasyfikacji medalowej zdecydowanie najlepsi byli zawodnicy Stanów Zjednoczonych (12 złotych, 8 srebrnych i 9 brązowych), przed Kanadą (cztery złote i dwa srebrne) oraz Hiszpanią (cztery złote i jeden srebrny). Pod względem liczby medali wyróżnili się Jamajczycy – 11 (3-5-4) oraz Brytyjczycy – 10 (2-3-5).

Polska zajęła w tej klasyfikacji 24. pozycję (2 srebrne medale).

W klasyfikacji punktowej również pierwsze miejsce zajęłi zawodnicy USA – 277 pkt. Druga była Jamajka – 139 pkt., trzecia Kenia – 112 pkt, czwarta  Wielka Brytania – 102 pkt., piąta Etiopia – 96 pkt.

Polska była 15. z liczbą 31 punktów.

Krótkie podsumowanie występów Polaków

• Srebrny medal w rzucie młotem zdobył Wojciech Nowicki, uzyskując wynik 81,02 m. Złoto wywalczył niespodziewanie Kanadyjczyk Ethan Katzberg (81,25 m). To najmłodszy mistrz świata w historii tej konkurencji.
  • Natalia Kaczmarek była druga w finale biegu na 400 m i jest pierwszą w historii Polką z medalem MŚ w tej konkurencji. Zawodniczka Podlasia Białystok uzyskała czas 49,57, co jest jej trzecim rezultatem w karierze. Rekord życiowy pobiła podczas tegorocznej Diamentowej Ligi w Chorzowie wynikiem 49,48. Finał MŚ wygrała Marileidy Paulino z Dominikany (48,76).
  • Ponadto punktowane miejsca z reprezentantów Polski zajmowali:

4. – Paweł Fajdek (rzut młotem)

5. – sztafeta 4x100 m w składzie: Pia Skrzyszowska, Kryscina Cimanowska, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda

6. – Ewa Swodoba (100 m)

6. – sztafeta 4x400 m w składzie: Alicja Wrona-Kutrzepa, Marika Popowicz-Drapała, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Natalia Kaczmarek

8. – sztafeta mieszkana w składzie: Igor Bogaczyński, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Karol Zalewski, Marika Popowicz-Drapała

8. – Olga Niedziałek-Chojecka (chód 35 km).

• W finałach swoich konkurencji rywalizowali ponadto: Dawid Wegner (rzut oszczepem, 9. miejsce), Piotr Lisek (skok o tyczce, 9. miejsce), Norbert Kobielski (skok wzwyż, 10. miejsce).

• Normy olimpijskie w Budapeszcie wypełnili: Paweł Fajdek (rzut młotem), Mateusz Borkowski (800 m). Przypominamy, że przed mistrzostwami normy zrealizowali: Aleksandra Lisowska (maraton), Adrianna Sułek (siedmiobój), Ewa Swoboda (100 m), Natalia Kaczmarek (400 m), Pia Skrzyszowska (100 m przez płotki), Wojciech Nowicki (rzut młotem), Anita Włodarczyk (rzut młotem).

W przyszłym roku dwiema najważniejszymi imprezami dla lekkoatletów będą mistrzostwa Europy w Rzymie (7 – 12 czerwca) i igrzyska olimpijskie w Paryżu (zawody lekkoatletyczne w dniach 1 sierpnia – 11 sierpnia).

Kolejne mistrzostwa świata odbędą się w 2025 roku Tokio (13 wześnia – 21 września).