22:40, 04 Feb Paweł Tarnowski wicemistrzem świata w żeglarstwie

Na wodach wokół kanaryjskiej wyspy Lanzarote odbyły się żeglarskie mistrzostwa świata w windsurfingowej klasie iQFoil.  Po srebrny medal sięgnął Paweł Tarnowski. Siódme miejsce zajęła Maja Dziarnowska. Obiecujące wyniki mieli polscy młodzieżowcy.

29-letni zawodnik Sopockiego Klubu Żeglarskiego do tej pory prezentował równą formę w olimpijskiej klasie RS:X. Był mistrzem świata i Europy juniorów, a w kategorii seniorów wywalczył złoty medal na mistrzostwach Europy w Mondello na Sycylii (2015) i brązowy w Helsinkach (2016). Po wprowadzeniu klasy iQFOIL jako klasy olimpijskiej jego największym sukcesem było 7 miejsce na mistrzostwach świata w Breście (2022).

Wynik z Lanzarote to największe osiągnięcie Tarnowskiego w karierze. W mistrzowskich regatach ćwierćfinał zakończył na pierwszym miejscu, a półfinał na drugim. W finale zmierzył się z Włochem Nicolo Renną, aktualnym mistrzem Europy i brązowym medalistą ubiegłorocznych mistrzostw świata oraz broniącym tytułu Holendrem Luuc van Opzeelandem. Najlepszy okazał się Renna.

- Cieszę się przede wszystkim z tego, że za tym medalem stoi ciężka praca i charakter, wojownika jaki musiałem pokazać. W każdym z tych wyścigów musiałem mocno walczyć, odrabiać starty, bronić pozycji, podejmować ryzykowne decyzje. Teraz chwilę odpoczynku i kolejne ciężkie treningi po to, by powalczyć o kolejne medale, może już za pół roku na Igrzyskach Olimpijskich. Taki jest plan – powiedział Paweł Tarnowski (wypowiedź za stroną Polskiego Związku Żeglarskiego).

W ćwierćfinale zakończyła start w mistrzostwach Maja Dziarnowska. Żeglarka Sopockiego Klubu Żeglarskiego/PGE Team Poland była siódma. Michał Polak był 13 w klasyfikacji generalnej i czwarty w kategorii do lat 23. Na 14 pozycji sklasyfikowany został Radosław Furmański. Medalistka olimpijska z Londynu Zofia Klepacka uplasowała się na 29. pozycji, a debiutujący w MŚ seniorów aktualny młodzieżowy mistrz świata Stanisław Trepczyński na 52.

W klasie iQFoil Polska ma dwie kwalifikacje olimpijskie. Wywalczyli je w sierpniu ubiegłego roku na mistrzostwach świata w Hadze Paweł Tarnowski i Maja Dziarnowska.