10:15, 14 Aug 2023 r. Podsumowanie lekkoatletycznych mistrzostw Europy juniorów

Pięć medali zdobyli reprezentanci Polski na rozgrywanych w Jerozolinie w dniach 7-10 sierpnia mistrzostwach Europy juniorów. Znakomicie zaprezentował się Marek Zakrzewski, dwukrotny mistrz Europy w sprincie. Pod względem liczby zdobytych medali był to najgorszy wynik „Biało-Czerwonych” od 20 lat.

Krótkie podsumowanie mistrzostw w Jerozolimie:

• Marek Zakrzewski zdominował rywalizację na 100 m. Wygrał wszystkie biegi - od eliminacji do finału. Pierwszy raz rekord kraju poprawił w eliminacjach, uzyskując wynik 10.29. W półfinale i finale pobiegł w czasie 10.25. Zakrzewski został pierwszym w historii polskim mistrzem Europy juniorów w biegu na 100 m.
  • Trenowany przez Tomasza Czubaka lekkoatleta ze Słupska zdobył również złoto na 200 m. W finale uzyskał czas 20.63, poprawiając rekord życiowy. Zakrzewski jest pierwszym sprinterem od 1991 roku, który zaliczył dublet na mistrzostwach Europy w tej kategoii wiekowej.
  • Dwukrotny złoty medalista z Jerozolimy w wieku juniora będzie jeszcze w przyszlym sezonie i może wystąpić w przyszłorocznych mistrzostwach świata w tej kategorii wiekowej.
  • Zuzanna Maślana wynikiem 16.90 została wicemistrzynią Europy w pchinięciu kulą.
  • Srebrny medal w biegu na 3000 m z przeszkodami zdobyła Zuzanna Wiernicka. Wynik 9:21.40 to nowy rekord Polski U18.
  • Brązowy medal w biegu na 400 m wywalczył Maks Szwed (46.31).
  • W klasyfikacji medalowej Polska zajęła ósme miejsce. Pierwsi byli Niemcy, przed Szwecją i Czechami. W ujęciu historycznym pięć medali to najgorszy wynik Polski od 20 lat.
  • W klasyfikacji punktowej Polska była czwarta (88 pkt.). Pierwsi byli Niemcy (223,5 pkt.) przed Włochami (111,5 pkt.) i Brytyjczykami (103,5 pkt.).
  • Kolejne mistrzostwa Europy juniorów odbędą się w 2025 roku w Tampere.