12:04, 20 Feb Weronika Zielińska-Stubińska ze złotem w Sofii

Zakończyły się mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów. Z 12 reprezentantów Polski trzy medale zdobyły panie. Duży sukces odniosła Weronika Zielińska-Stubińska, która w kategorii 81 kg stanęła na najwyższym stopniu podium.

Zawodniczka AZS AWF Biała Podlaska uzyskała w dwuboju wynik 235 kg. W rwaniu zaliczyła 103 kg, a w podrzucie – 132 kg. W  klasyfikacji generalnej wyprzedziła o 1 kg Jelenę Jerszinę z Mołdawii. Trzecia była Daria Narin z Turcji.

To pierwszy medal mistrzostw Europy wywalczony przez Polkę po pięciu latach. Poprzednią medalistką imprezy tej rangi była Joanna Łochowska w 2019 roku. Zielińska-Stubińska pięć lat temu była trzecia w młodzieżowych mistrzostwach Europy. Jej start w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Rijadzie, gdzie zajęła szóste miejsce, był najlepszym występem reprezentanta Polski.

W Bułgarii po medale sięgnęły jeszcze Oliwia Drzazga w kategorii 49 kg, uzyskując w dwuboju 170 kg (74 kg + 96 kg) i Wiktoria Wołk w kategorii 64 kg z rezultatem 215 kg (94 kg +121 kg). U panów najwyżej sklasyfikowany był Patryk Bęben w kategorii 81 kg z wynikiem 333 kg (150 kg + 183 kg), który zajął piąte miejsce.

W podnoszeniu ciężarów wciąż trwają kwalifikacje olimpijskie. Wyniki na bieżąco zliczane są do rankingu. Kolejne zawody (Puchar Świata) z olimpijskimi punktami odbędą się na początku kwietnia w Pukhet w Tajlandii.