11:28, 19 May 2022 r. Za nami konferencja trenerów sportów zimowych

/files/news/konfa29.jpg

- Usłyszałem tutaj najbardziej merytoryczne pytania z dotychczasowych konferencji, w których uczestniczyłem – powiedział ceniony hiszpański fizjolog Inigo Mujika, podsumowując dyskusję z polskimi szkoleniowcami podczas „Konferencji trenerów szkolenia olimpijskiego i paraolimpijskiego w sportach zimowych Pekin 2022 – Mediolan/Cortina d’Ampezzo 2026”.

Pomoc w przygotowaniu szkolenia do kolejnych igrzysk

Konferencja odbyła się w COS OPO Zakopane. Wzięło w niej udział blisko 40 przedstawicieli polskich sportów zimowych, wystąpiło 18 prelegentów, w tym wielu trenerów kadr narodowych. Jak zwykle spotkanie było okazją do wymiany poglądów i doświadczeń z poprzednich igrzysk, a wykłady, dyskusje i analizy możliwością do wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

- Ufam, że konferencja pomoże w przygotowaniu koncepcji szkolenia do kolejnych igrzysk olimpijskich – powiedziała dyrektor Departamentu Sportu Wyczynowego w MSiT, Angelika Głowienka.

- DSW dołoży wszelkich starań, aby we współpracy z polskimi związkami sportowymi, Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Komitetem Paraolimpijskim, POLAD-ą, Centralnymi Ośrodkami Sportu, Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej i Instytutem Sportu – Państwowym Instytutem Badawczym, zapewnić naszym reprezentantom optymalne warunki organizacyjne i finansowe przygotowań do najważniejszej imprezy sportowej, która odbędzie się już za niespełna cztery lata – dodała dyrektor DSW.

Panel dyskusyjny z udziałem trenerów

W imieniu Zespoły Metodycznego IS-PIB wystąpili Urszula Jankowska i Tomasz Grzywacz, którzy dokonali oceny startu reprezentacji Polski w ZIO Pekin 2022. Analizę startu reprezentacji Polski na w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich przedstawił Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. O wsparciu startów reprezentantów Polski w ZIO Pekin 2022 mówił Konrad Niedźwiedzki, Szef Misji Olimpijskiej.

O możliwościach naukowego wsparcia procesu treningowego przez IS-PIB mówili dyrektor Urszula Włodarczyk i zastępca dyrektora ds. Badań i Wdrożeń, Konrad Witek. Michał Rynkowski, szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) zapoznał uczestników z najważniejszymi zagadnieniami antydopingowymi w świetle nowych przepisów WADA.

Ostatniego dnia odbył się panel dyskusyjny. W pierwszej części wnioskami z Pekinu podzielili się: Urszula Kamińska, trenerka kadry narodowej w short-tracku; Oskar Bom, trener kadry narodowej w snowboardzie; Marcin Orłrowski, trener kadry narodowej w narciarstwie alpejskim; Adam Kołodziejczyk, trener kadry biathlonistek. O tym, co zrobić, żeby było lepiej w Mediolanie za cztery lata mówili: Justyna Kowalczyk, multimedalistka olimpijska, dyrektor w Polskim Związku Biathlonu; Łukasz Kruczek, były trener skoczków narciarskich, a ostatnio kadry narodowej kobiet w skokach narciarskich; Konrad Niedźwiedzki.

Debata z Inigo Mujiką

Część naukową konferencji zdominował Inigo Mujika z Uniwersytetu Baskijskiego. Hiszpański naukowiec pracował m.in. w: Australijskim Instytucie Sportu, Hiszpańskiej Federacji Pływackiej, Athletic Bilbao (piłka nożna), Euskatel-Euskadi (kolarstwo). Doradzał również czołowym triathlonistom świata. Jest autorem wielu publikacji naukowych.

Tytuł pierwszego wykładu: „Zintegrowane, wieloczynnikowe podejście do periodyzacji treningu w celu uzyskania optymalnych wyników sportowych”, a kolejnego: „Gotowość zawodników do startów w zawodach najwyższej rangi – trening wysokościowy”.

Po wystąpieniach Mujika wziął udział w bardzo owocnej dyskusji z trenerami. Najważniejsze tezy przedstawimy wkrótce na naszej stronie, bądź w magazynie „Forum Trenera”.

Konferencja była finansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Organizatorami są Instytut Sportu - Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Trenerska i Zespół Metodyczny.

 

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie