22:41, 20 Apr 2016 r. Zapaśnicy walczą o olimpijskie kwalifikacje

Czworo polskich zapaśników zakwalifikowało się do igrzysk olimpijskich z europejskiego turnieju kwalifikacyjnego z Zrenjaninie. W Serbii w swoich kategoriach triumfowali Katarzyna Krawczyk, Agnieszka Wieszczek-Kordus, Magomedmurad Gadżijew i Radosław Baran.

Do awansu wystarczył awans do finału. Polacy, którzy się w nim znaleźli nie pozostawiali jednak złudzeń rywalom. Krawczyk (53 kg) pokonała Niemkę Ninę Hemmer 10:0, zaś Gadżijew (65 kg) wygrał z Ukraińcem Andrijem Kwiatkowskim 4:0. W drodze do finału Polka zwyciężyła Bułgarkę Bilianę Dudową 10:0, w ćwierćfinale Rosjankę Innę Ołogonową 10:7 i w półfinale Włoszkę Franceskę Mori 11:1. Gadżijew rozpoczął turniej od pokonania Austriaka Maximiliana Ausserleitnera 10:0, a potem zwyciężył kolejno Bułgara Borysława Nowaczkowa 7:0 i Ormianina Devida Safarjana 7:2.

Wieszczek-Kordus (69 kg) w finale pokonała Turczynkę Buse Tosun 9:5, a Baran (97 kg) jej rodaka Ibrahima Bolukbasi 5:0. W drodze na najwyższy stopień podium Polka zwyciężyła w kwalifikacjach Elis Manołową (Azerbejdżan) 5:0, w ćwierćfinale Adinę Popescu (Rumunia) 4:0 i w kolejnej walce Alinę Stadnik-Machynię (Ukraina) 4:2. Baran rozpoczął turniej od zwycięstwa w kwalifikacjach z Magomedgadżim Nurowem (Macedonia) 4:2, a następnie wygrał z Michaelem Maneą (Rumunia) 10:0 i Nicolai Cebanem (Mołdawia) 4:2.

Przed polskimi zapaśnikami kolejne starty w turniejach kwalifikacyjnych. Już w najbliższy weekend (23-24.04) trzynaścioro z nich weźmie udział w stolicy Mongolii Ułan Bator w pierwszym światowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Drugi światowy turniej rozegrany zostanie w Stambule (6-8 maja). Olimpijski awans uzyska po trzech najlepszych w każdej z sześciu kategorii mężczyzn, natomiast w Turcji – tylko finaliści. W obu zawodach kobiet do igrzysk kwalifikują się tylko finalistki w każdej z sześciu wag.