20:53, 14 Aug 2017 r. Znakomity występ Polaków w Londynie

Lekkoatletyczna reprezentacja Polski startowała w 16. IAAF Mistrzostwach Świata w Londynie niezwykle skutecznie. Na zakończenie imprezy ósmy medal dla Polski wywalczyła sztafeta kobiet 4x400 m.

Osiem miejsc na podium dało biało-czerwonym ósme miejsce w klasyfikacji medalowej MŚ. Polacy zdobyli dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe medale. Pod względem wywalczonych miejsc na podium nasza reprezentacja okazała się najlepszą drużyną z Europy i trzecią potęga świata – więcej krążków zdobyli w Londynie jedynie Amerykanie – 30 (10-11-9) oraz Kenijczycy – 11 (5-2-4).

O skuteczności startowej Polaków świadczy zestawienie punktowe za miejsca 1-8. W tym biało-czerwoni wywalczyli 86 oczek. To rekord w historii startów Polaków w mistrzostwach świata. W klasyfikacji punktowej uplasowaliśmy się na znakomitym czwartym miejscu, jako druga – za gospodarzami – ekipa ze Starego Kontynentu (na czele znalazły się USA przed Kenią).

Polacy wykorzystali niemal wszystkie szanse medalowe. Złote medale obronili Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek. Zresztą w rzucie młotem mieliśmy na podium po dwoje reprezentantów. Brązowe krążki wywalczyli Malwina Kopron i Wojciech Nowicki. Srebro, podobnie jak dwa lata temu, wywalczył w biegu na 800 m Adam Kszczot. Drugie miejsce zajął także Piotr Lisek w skoku o tyczce. Brązowe medale, oprócz wymienionych, zdobyli Kamila Lićwinko i sztafeta kobiet 4x400 m w składzie: Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska i Justyna Święty oraz biegające w eliminacjach: Patrycja Wyciszkiewicz i Martyna Dąbrowska. Słabiej niż można było się spodziewać wypadli tylko w rzucie dyskiem utytułowani Piotr Małachowski i Robert Urbanek, którzy zajęli odpowiednio 5. i 7. lokatę.

Na szczególną pochwałę poza medalistami zasługują: Angelika Cichocka, która biegała w finałach 800 m (6. miejsce) i 1500 m (7. miejsce); Marcin Lewandowski – pierwszy Polak w finale 1500 m (7. lokata); młodzieżowcy ze sztafety 4x400 m Kacper Duszyński i Tymoteusz Zimny, którzy wraz z Rafałem Omelką i Łukaszem Krawczukiem wywalczyli 7. pozycję.