Umiarkowane odwodnienie autor: dr Dariusz Sitkowski, data: 23:40, 21 Jan 2015 r.

Umiarkowane odwodnienie w czasie aklimatyzacji do podwyższonej temperatury otoczenia pozwala uzyskać lepsze efekty adaptacyjne niż te, które osiągane są bez odwodnienia organizmu.

/files/person/portret_sitkowskiego_17.jpg

Ze względu na to, że odwodnienie organizmu jest związane z pogorszeniem wydolności fizycznej, powszechnie zaleca się, aby sportowcy, aklimatyzujący się do wysokiej temperatury otocznia, utrzymywali właściwy stan nawodnienia organizmu (czyli unikali odwodnienia). Przeprowadzono eksperyment, w którym uczestniczyli dobrze wytrenowani mężczyźni (peak VO2 śr. 607 ml/kg/min).

Przez 5 kolejnych dni przebywali oni po 90 min/dn. w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności (+40°C i 60% RH), przy czym jedna połowa z nich uzupełniała płyny do uzyskania pełnego nawodnienia organizmu (EUH), a druga robiła to w ograniczonym stopniu, co prowadziło do odwodnienia, sięgającego ok. 1,8% (DEH). Po pięciu tygodniach powtórzono eksperyment, lecz osoby, które poprzednio były w pełni nawadniane, ograniczały wówczas przyjmowanie płynów i odwrotnie. Stwierdzono m.in., że reakcja organizmu na 90-min wysiłek, wykonywany w gorącym otoczeniu, była w grupie DEH mniejsza niż w grupie EUH: mniejsze były przyrosty częstości skurczów serca i temperatury ciała, mierzonej w odbycie. Poza tym organicznie przyjmowania płynów (grupa DEH) powodowało większy niż w grupie EUH przyrost stężenia aldosteronu (hormonu regulującego gospodarkę wodno-elektrolitową), który to przyrost był związany ze zwiększeniem objętości osocza krwi.

Tak więc wyniki tych badań mogą wskazywać na to, że kilkudniowe, umiarkowane odwodnienie nie tylko nie hamuje efektów adaptacyjnych do wysokiego obciążenia termicznego organizmu, ale może nawet je wzmacniać.

Więcej w: Garret AT i wsp. (2014) Am J Hum Biol, DOI: 10.1002/ajhb.22509

Relacje na żywo

Igrzyska w Tokio

Igrzyska w Pekinie